Konec daňových výhod pro odboráře. Kalouskův plán platí

Petr Kučera Petr Kučera
15. 5. 2014 12:03
Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. V právě dokončeném návrhu daňových změn, které mají začít platit od roku 2015, se totiž skrývá i zrušení výhod pro členy odborů.

Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne. Nejde totiž přímo o nový návrh ministerstva vedeného Andrejem Babišem, ale jen potvrzení jednoho ze škrtů "nesystémových výjimek", prosazeného ještě Miroslavem Kalouskem. Jeho daňovou reformu schválili poslanci už v roce 2011, účinnost ale odložili až na leden 2015. Nová vláda teď většinu z chystaných koncepčních změn zruší, nebo přinejmenším odloží, s částí původního balíčku ale souhlasí.

Podle dosavadních pravidel si každý člen odborové organizace může odečíst z daňového základu zaplacené členské příspěvky do výše 1,5 procenta ročních zdanitelných příjmů (maximálně ale 3000 korun). Maximálně si tedy zaměstnanec může snížit daň o 450 korun (15 procent z 3000 korun). Kalousek – a nyní tedy i současné vedení ministerstva – považuje toto zvýhodnění za nesystémové.

Skončit mají jen daňové výhody na straně zaměstnanců – členů odborů. Daňové osvobození příjmů z členských příspěvků, které mohou ve svém účetnictví využívat odborové organizace, se nemění.

Odborářů jsou stovky tisíc

Z reakce mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové vyplývá, že o "neškrtnutí" Kalouskova návrhu zatím odboráři nevědí. Pochopitelně by s takovým krokem nesouhlasili - proti rušení daňového zvýhodnění protestovali už při schvalování "Kalouskova balíčku" v roce 2011.

Počet členů odborových organizací stále klesá. Jejich největší sdružení – Českomoravská konfederace odborových svazů – mělo ještě v roce 1995 téměř 2,3 milionu členů, v roce 2004 už jen kolem 800 tisíc a letos zhruba 370 tisíc členů. Další desítky tisíc odborářů jsou sdruženy v Asociaci samostatných odborů nebo působí samostatně.

Od roku 2015 má skončit také možnost odečítat si od základu daně úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Naopak další z původních Kalouskových návrhů, snižující maximální hranici pro daňové odpočty úroků z hypoték, u nového vedení ministerstva neprošel – současná hranice tedy zůstane i v roce 2015.

Přehled ostatních daňových změn najdete v tomto textu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy