Konec daňových výhod pro odboráře. Kalouskův plán platí

Petr Kučera Petr Kučera
15. 5. 2014 12:03
Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. V právě dokončeném návrhu daňových změn, které mají začít platit od roku 2015, se totiž skrývá i zrušení výhod pro členy odborů.

Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne. Nejde totiž přímo o nový návrh ministerstva vedeného Andrejem Babišem, ale jen potvrzení jednoho ze škrtů "nesystémových výjimek", prosazeného ještě Miroslavem Kalouskem. Jeho daňovou reformu schválili poslanci už v roce 2011, účinnost ale odložili až na leden 2015. Nová vláda teď většinu z chystaných koncepčních změn zruší, nebo přinejmenším odloží, s částí původního balíčku ale souhlasí.

Podle dosavadních pravidel si každý člen odborové organizace může odečíst z daňového základu zaplacené členské příspěvky do výše 1,5 procenta ročních zdanitelných příjmů (maximálně ale 3000 korun). Maximálně si tedy zaměstnanec může snížit daň o 450 korun (15 procent z 3000 korun). Kalousek – a nyní tedy i současné vedení ministerstva – považuje toto zvýhodnění za nesystémové.

Skončit mají jen daňové výhody na straně zaměstnanců – členů odborů. Daňové osvobození příjmů z členských příspěvků, které mohou ve svém účetnictví využívat odborové organizace, se nemění.

Odborářů jsou stovky tisíc

Z reakce mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové vyplývá, že o "neškrtnutí" Kalouskova návrhu zatím odboráři nevědí. Pochopitelně by s takovým krokem nesouhlasili - proti rušení daňového zvýhodnění protestovali už při schvalování "Kalouskova balíčku" v roce 2011.

Počet členů odborových organizací stále klesá. Jejich největší sdružení – Českomoravská konfederace odborových svazů – mělo ještě v roce 1995 téměř 2,3 milionu členů, v roce 2004 už jen kolem 800 tisíc a letos zhruba 370 tisíc členů. Další desítky tisíc odborářů jsou sdruženy v Asociaci samostatných odborů nebo působí samostatně.

Od roku 2015 má skončit také možnost odečítat si od základu daně úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Naopak další z původních Kalouskových návrhů, snižující maximální hranici pro daňové odpočty úroků z hypoték, u nového vedení ministerstva neprošel – současná hranice tedy zůstane i v roce 2015.

Přehled ostatních daňových změn najdete v tomto textu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 20 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy