Konec daňových výhod pro odboráře. Kalouskův plán platí

Petr Kučera Petr Kučera
15. 5. 2014 12:03
Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Z ministerstva financí řízeného Andrejem Babišem vyšla rozbuška pro další odborářské protesty. V právě dokončeném návrhu daňových změn, které mají začít platit od roku 2015, se totiž skrývá i zrušení výhod pro členy odborů.

Na první pohled si přitom této změny málokdo všimne. Nejde totiž přímo o nový návrh ministerstva vedeného Andrejem Babišem, ale jen potvrzení jednoho ze škrtů "nesystémových výjimek", prosazeného ještě Miroslavem Kalouskem. Jeho daňovou reformu schválili poslanci už v roce 2011, účinnost ale odložili až na leden 2015. Nová vláda teď většinu z chystaných koncepčních změn zruší, nebo přinejmenším odloží, s částí původního balíčku ale souhlasí.

Podle dosavadních pravidel si každý člen odborové organizace může odečíst z daňového základu zaplacené členské příspěvky do výše 1,5 procenta ročních zdanitelných příjmů (maximálně ale 3000 korun). Maximálně si tedy zaměstnanec může snížit daň o 450 korun (15 procent z 3000 korun). Kalousek – a nyní tedy i současné vedení ministerstva – považuje toto zvýhodnění za nesystémové.

Skončit mají jen daňové výhody na straně zaměstnanců – členů odborů. Daňové osvobození příjmů z členských příspěvků, které mohou ve svém účetnictví využívat odborové organizace, se nemění.

Odborářů jsou stovky tisíc

Z reakce mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové vyplývá, že o "neškrtnutí" Kalouskova návrhu zatím odboráři nevědí. Pochopitelně by s takovým krokem nesouhlasili - proti rušení daňového zvýhodnění protestovali už při schvalování "Kalouskova balíčku" v roce 2011.

Počet členů odborových organizací stále klesá. Jejich největší sdružení – Českomoravská konfederace odborových svazů – mělo ještě v roce 1995 téměř 2,3 milionu členů, v roce 2004 už jen kolem 800 tisíc a letos zhruba 370 tisíc členů. Další desítky tisíc odborářů jsou sdruženy v Asociaci samostatných odborů nebo působí samostatně.

Od roku 2015 má skončit také možnost odečítat si od základu daně úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání. Naopak další z původních Kalouskových návrhů, snižující maximální hranici pro daňové odpočty úroků z hypoték, u nového vedení ministerstva neprošel – současná hranice tedy zůstane i v roce 2015.

Přehled ostatních daňových změn najdete v tomto textu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy