Daňová solidarita se má významně snížit. Úlevu mají pocítit zejména lidé s platem nad 50 ticí měsíčně, když díky daňové reformě si polepší až o tisícikorunu měsíčně. Píše to Mladá fronta s odvoláním na návrh ekonomických ministrů.
Ministr Kalousek nechce nic komentovat s tím, že vše bude zveřejněno z kraje dubna.
Sazba daně se sice sníží, ale základ pro výpočet má naopak stoupnout. Daň se má totiž vypočítat z tak zvané superhrubé mzdy - tedy částky, do níž jsou zahrnuty i odvody na sociální a zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem.
Na druhou stranu se má ztrojnásobit sleva na dani. Nyní jde o 600 korun, které se odečítají od vypočtené daně. Napříště by to mohlo být více než dva tisíce korun. I odpočet na dítě se má zvednout.
Jedna sazba daně znamená, že společné zdanění manželů ztratí smysl a bude proto zrušeno.
Kromě toho ještě jeden bonus pro bohaté vláda chystá - a to strop na sociální pojištění. Maximálně by je měli platit lidé s platem 80 tisíc měsíčně.
Také firmám by se mělo mírně ulevit. Klesat má daň ze zisku, a to ze současných 24 na 19 procent. Zvýší se vššak základ, takže vybraná suma nebude příliš rozdílná.
Jenže s daňovou reformou budou chybět miliardy v rozpočtu a vláda se zavázala Bruselu, že příští rok nebude schodek vyšší než sto miliard.
Vynahradit si to chce zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty. Za dopravu, jídlo či vodu bude žádat místo pěti devět procent.
Čtyřčlenná rodina si tak ročně za jídlo připlatí až čtyři tisíce ročně.
Pokladně to má přinést navíc až 25 miliard korun ročně. Snížení mzdové daně spolkne asi 16 miliard a zbytek bude polštářem, který může vláda použít na zalepení děr v rozpočtu.
Zavedení jednotné 15procentní daně může podle analytika Patria Finance Davida Marka přinést velké výpadky příjmu státního rozpočtu. Naopak analytik HVB Bank Pavel Sobíšek se domnívá, že takový návrh je reálný díky změně částky, z které se daň bude vypočítávat.
Podle Marka zatím není z jednotlivých kusých informací o podobě daňové reformy možné usuzovat, jak celý systém bude vypadat. Každopádně je podle něj 15procentní daň natolik nízko, aby nestačilo zvýšení snížené sazby DPH na devět procent. "Snížená sazba by se musela asi posunout výš a nebo se musí počítat s tím, že v rozpočtu bude míň peněz a o to víc se bude muset škrtat," upozornil.
Podle Sobíška je ovšem 15procentní daň reálná, a to díky tomu, že daň se má počítat z hrubé mzdy, která zahrne i odvody na pojištění placené zaměstnavatelem, takzvané superhrubé mzdy. "Začínám věřit, že 15 procent může být reálných, a to díky tomu, že se daň bude počítat ze superhrubé mzdy," uvedl s tím, že je tak možné i splnit slib, že na změnách daně z příjmu nikdo neprodělá.