Praha - Už 250 tisíc klientů si vyzkoušelo nové internetové bankovnictví České spořitelny, nazvané George. "S oficiálním spuštěním počítáme v květnu příštího roku," řekl při dnešním představení nového systému Filip Zeman, ředitel digitálního bankovnictví České spořitelny.
Novinku si už nyní může vyzkoušet prakticky kterýkoliv zájemce, zatím ale běží jen v pilotním provozu. "Pravidelně ji využívá 150 tisíc klientů, z toho zhruba 70 procent na počítači a 30 procent v mobilní verzi," upřesňuje Zeman. Pilotní provoz však nenabízí některé funkce, které systém dostane až později - zejména převod peněz na zahraniční účet nebo správu disponentských práv.
Od května 2018 začne spořitelna nový systém George "zapínat" pro ostatní klienty, každému nechá nejméně několik týdnů v provozu současně i starou verzi, nazvanou Servis 24. Banka plánuje, že pro fyzické osoby a podnikatele zavře dosavadní Servis 24 postupně - nejpozději však do konce roku 2018.
Přechod má být pro klienty jednoduchý - naprostá většina provede změnu po internetu, případně jim poradí pracovníci na pobočkách.
Jednodušší platby a snadné hledání
Změnu poznají klienti už při přihlášení, které má být jednodušší než dosud, stejně jako potvrzování jednotlivých transakcí. Vedle SMS nebo "George klíče" mohou zájemci využít i otisk prstu, případně i rozpoznávání tváře u iPhonu. Platby do 10 tisíc korun navíc nebude nutné autorizovat. Na call centru půjde také uložit hlasový vzorek, který pak klienta rozpozná při hovoru.
Podobu nového internetového či mobilního bankovnictví si klient může upravit. Sám si zvolí, které části systému chce standardně zobrazovat a v jakém pořadí, na výběr jsou i různé obrázky nebo pozadí. To má zároveň sloužit i jako bezpečnostní prvek - klient může snadněji poznat podvodnou stránku. Podobné přizpůsobení "na míru" nabízí od podzimu také nové internetové bankovnictví ČSOB.
Jednou z hlavních výhod České spořitelny má být možnost fulltextového vyhledávání v internetovém či mobilním bankovnictví George. Konkurence standardně umožňuje jen filtrování odchozích či příchozích plateb podle čísla účtu, částky nebo data. V systému George teď půjde hledat tak, jak jsou lidé na internetu zvyklí - tedy například po zadání slova Lidl najdou všechny platby kartou, které v tomto řetězci provedli.
Uživatelé nového systému České spořitelny si navíc budou moci zapnout až desetiletou historii místo standardně nastavené dvouleté.
K jakékoliv transakci si lidé mohou nahrát přílohu, typicky účtenku z obchodu. Podobnou elektronickou archivaci už umožňuje také služba Šanon od konkurenční Air Bank.
Česká spořitelna připravuje také vlastní "peněženku" pro placení mobilem. Klienti budou mít na výběr, protože banka počítá také se zavedením systému Android Pay a výhledově i Apple Pay.
Banka vydělá na zjištění, kde zbytečně utrácíte
"George pro nás není jen internetové či mobilní bankovnictví, nazýváme ho spíš digitálním poradcem či průvodcem," vysvětluje Zeman. Banka hodně sází na "kompletní správu rodinného rozpočtu" a rozšiřování konceptu Moje zdravé finance, který spustila v předchozích měsících.
Novinka chce mimo jiné odhalovat, kam lidem mizí peníze z jejich rozpočtu. Všechny platby rozdělí do kategorií a znázorní v grafu. Doporučení se zobrazí klientům také přímo pod některými odchozími transakcemi. Například u platby za nájem jim dá ke zvážení investici do vlastního bydlení: "Dobrá rada - neplaťte zbytečně za nájem, nechte si spočítat, na kolik by vás vyšla hypotéka."
Zeman slibuje, že půjde o relevantní, neobtěžující informace. Podobné nabídky má banka také u plateb za energie - nabídne vlastní, levnější řešení. Vydělávat chce i na tom, že si k ní lidé převedou půjčky od jiných poskytovatelů (konsolidace úvěrů) nebo si ve skupině České spořitelny zřídí důchodové spoření. Úsporou - alespoň z pohledu dosavadních klientů ČS - je také možnost získat účet bez poplatků.
Z jednoho místa půjde ovládat účty v různých bankách
Systém George je současně připravený na revoluční změnu evropského bankovnictví. Od poloviny ledna 2018 totiž musí banky umožnit, aby do účtů jejich klientů mohla nahlížet také "třetí strana". Ta by pak - se souhlasem majitele účtu - za něj mohla třeba i zadávat platby.
Lidé také získají možnost sledovat a ovládat více svých účtů v různých bankách z jednoho místa. Rozhraní jim mohou nabídnout jak samotné banky, tak i nezávislí poskytovatelé, pokud splní podmínky a získají oprávnění od ČNB.
I systém George proto během příštího roku umožní přístup k účtům konkurence - nejdříve formou sledování pohybů včetně vyhledávání, později i s možností zadávat platby.
Připraveny na otevření svých účtů konkurenci už jsou Fio banka a nová Banka Creditas. Ostatní banky se tím zatím oficiálně nepochlubily, unijní směrnice PSD2 dává termín do 13. ledna 2018.
Modernizací svého internetového bankovnictví reaguje Česká spořitelna i na trend, s nímž v posledních letech přišly nové banky jako Air Bank, Equa nebo mBank. Nový internet banking letos spustily také větší banky ČSOB nebo Raiffeisenbank.