Analýza - Cena černého zlata narazila na počátku února na hranici supportu na úrovni 87 dolarů za barel, zde se ovšem příliš dlouho neohřála a započala excelentní růst, kdy zhodnotila ve velmi krátkém časovém období přibližně o 24 procent.
Příčin růstu bylo na začátku hned několik, nicméně v současnosti se již cena pohybuje na úrovních, které nejsou z hlediska fundamentů příliš opodstatněné. Zpomalování americké ekonomiky se projevuje i na zásobách ropy, které v se v posledních 8 týdnech 7krát zvýšily.
Zásoby benzínu jsou ve Spojených státech na nejvyšší úrovni od roku 1994.
I přesto ovšem cena černého zlata pokračuje v růstu. Jedním z nejvýznamnějších faktorů přispívajících ke zvyšování ceny je oslabující hodnota dolaru, který vůči většině nejvýznamnějších světových měn klesá na nová a nová minima.
Čtěte také: Cena ropy je na novém rekordu. 109 dolarů za barel |
Důležitým faktorem je i příliv spekulativního kapitálu, který hledá vhodné investiční alternativy k nízkým výnosům na dluhopisových a akciových trzích.
Mnozí investoři, hedgové a komoditní fondy v současnosti spatřují záchranu v ropě a šroubují její cenu stále výše. K růstu přispívá i vysoká poptávka z emerging markets.
Výše zmíněné faktory působily na cenu ropy v průběhu několika posledních týdnů a jsou i hlavní příčinou současných historických maxim. V minulosti byly ovšem doplněny i o geopolitická rizika reprezentovaná problémy v Nigérii a Venezuele.
Býkům hrál do karet i OPEC, který uvažoval o snížení produkce.
Petr Čermák, autor je analytikem společnosti Colosseum