Bude euro ještě dražší? Expert radí, kdy nakoupit

Tereza Holanová Tereza Holanová
22. 11. 2011 12:50
Na otázky čtenářů odpovídal analytik Vladimír Pikora

Online rozhovor - Česká měna na podzim výrazně oslabuje. Euro za poslední tři měsíce "zdražilo" o více než 1,50 koruny. A objevují se prognózy, podle nichž si koruna ještě pohorší.

Cestovní kanceláře již hovoří o možných změnách v katalozích, prodraží se i nákupy v zahraničí. Na druhou stranu Evropská komise předpovídá, že česká ekonomika bude žít z exportu právě díky slabé měně - právě exportéři si jinak na posilování koruny stěžovali.

Na otázky, jak může na změnu kurzu reagovat česká vláda nebo Česká národní banka, proč česká měna vlastně oslabuje a jaký bude mít kurz na konci letošního roku, odpovídal hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy