Majitel Bohemia Energy se zbavil klientů, zbylou elektřinu ale přeprodává výhodně dál

Ekonomika Ekonomika
19. 10. 2021 14:58
Skupina Bohemia Energy sice ukončila dodávky energií pro své zákazníky, funguje ale dál. Část elektřiny a plynu měla nakoupenou předem a zbyly jí značné zásoby. Jejich hodnota má dosahovat vyšších stovek milionů korun. Majitel skupiny Jiří Písařík nyní některým klientům začal nabízet dodávky ze své poslední přeživší společnosti – Amper Market.
Bohemia Energy DVTV
Bohemia Energy DVTV | Foto: DVTV

Informovaly o tom Hospodářské noviny (HN). Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná na dotaz HN ohledně toho, kolik elektřiny a plynu firmě na další měsíce zůstalo, neodpověděla.

Zdroje HN ale hovoří o tom, že se bude jednat minimálně o stovky tisíc megawatthodin energií. A jelikož je firma nemusí dodat za předem nasmlouvané ceny zákazníkům, ale může je prodat na trhu, vzroste tak i její zisk.

Bohemia Energy oznámila, že není schopná dodávat elektřinu a plyn svým zákazníkům, minulou středu. Do skupiny patří i společnosti Comfort Energy, X Energie, Energie ČS a Europe Easy Energy.

HN mají rovněž k dispozici dopis od firemního odběratele, ve kterém je za firmy, Energie ČS a Amper Market podepsaný jako předseda představenstva právě Jiří Písařík, a ze kterého vyplývá, že skupina nabízí dodávky energií dál.

"Zajistili jsme pro Vás nabídku společnosti Amper Market na uzavření nové dodávkové smlouvy za cenových podmínek, za kterých jste měli sjednanou původní dodávkovou smlouvu, a to na dobu určitou do 15. 11.," píše se v dopise.

Podle Novotné se dopis týká jen těch největších zákazníků, kteří mají problém nového dodavatele sehnat. "Chceme jim krátkodobě vypomoci, aby měli čas najít nějaké další řešení," uvedla pro deník mluvčí Bohemia Energy.

Ovšem pokud firma na nabídku kývne, tak ještě před datem 15. listopadu pošle Amper Market nabídku i na následující měsíc.

Menší klienty postupně přebírají dodavatelé poslední instance - ČEZ, E.on, Innogy, PRE a Pražská plynárenská. 

Například ČEZ v úterý uvedl, že zhruba 400 tisíc klientů dodavatele energií Bohemia Energy, které převzal, může převod z tohoto "nouzového" institutu do standardního ceníku provést on-line, a to včetně podpisu. Firma podle něj spustila nový on-line formulář, smlouva s ČEZ podle něj umožňuje zafixovat si ceny elektřiny na jeden až tři roky.

Jak mají postupovat klienti Bohemia Energy

  • Podle předsedy Energetického regulačního úřadu Stanislava Trávníčka lidé v tuto chvíli nemusí dělat nic. "Nemusí nikam volat nebo chodit na pobočky. Jejich dodavatel poslední instance se jim ozve sám během několika dní," vysvětluje postup.
  • Následně od dodavatele dostanou základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. "Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpožděním, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky," upozorňuje dále Trávníček.
  • Zákazníkům Bohemia Energy doporučil Energetický regulační úřad spolu s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby od 14. října přestali hradit zálohové platby za elektřinu této skupiny a od 17. října pak nehradili ani zálohové platby za plyn.
  • Dodavatelé poslední instance přebírají klienty Bohemia Energy automaticky na dobu šesti měsíců. Během této doby mohou lidé kdykoli uzavřít smlouvu s novým dodavatelem. Analytici doporučují tak učinit co nejdříve.
  • Ovšem velcí zákazníci, u nichž přesáhla spotřeba plynu za posledních 12 měsíců 630 MWh, si musí podle pravidel nového dodavatele zajistit sami.
  • Před uzavřením nové smlouvy je namístě zvážit nejen nabízenou cenu za dodávky, ale zaměřit se také na případné smluvní pokuty a další podmínky obsažené nejen v textu samotné smlouvy, ale i v obchodních podmínkách a cenících.
 

Právě se děje

Další zprávy