Dodavatelé energií musí doložit, že mají jak zajistit dodávky pro své zákazníky

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 10. 2021 9:47
Energetický regulační úřad vyzval všechny dodavatele energie k doložení zajištění dodávek pro své zákazníky. Informace musí zaslat do konce října. Do stejného termínu by měl mít úřad první souhrnné výsledky.
K monitoringu úřad vyzval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.
K monitoringu úřad vyzval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. | Foto: ČTK

Energetický regulační úřad (ERÚ) má jen omezené kompetence, jak obchodní strategie prodejců elektřiny nebo plynu prověřit či regulovat. Zákonodárci nepočítali s dramatickým vývojem na trhu, úřad tak nevybavili potřebnými nástroji. ERÚ to uvedl v tiskové zprávě.

Rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu ve středu oznámila skupina Bohemia Energy, která je největším uskupením alternativních dodavatelů energií v Česku zhruba s 900 000 odběrnými místy. Ve čtvrtek o ukončení činnosti informovala firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a v pátek konec dodávek elektřiny a plynu oznámil Kolibřík energie s 28 000 klienty.

"Dnes jsem důrazně vyzval předsedu ERÚ, aby úřad využil veškerých legislativních nástrojů, zejména par. 17 energetického zákona, a provedl důkladný monitoring trhu s energiemi pro ověření schopnosti obchodníků dodávat elektřinu nebo plyn," napsal v sobotu večer na Twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). ERÚ uvedl, že ještě v sobotu všech 434 licencovaných dodavatelů energií vyzval k zaslání dokladů, že mají zajištěný dostatek energie odpovídající závazkům, které mají vůči spotřebitelům i podnikům.

Tento krok je podle ERÚ zcela výjimečný, odpovídající bezprecedentní situaci, která se na trhu nestala za 20 let existence úřadu. "Dodavatelé musí nás, a především spotřebitele, přesvědčit a doložit, že se nepouštěli do podobného hazardu, který vedl k ukončení dodávek od společnosti Bohemia Energy. Zároveň bych rád upozornil, že přinejmenším největší dodavatelé, se kterými jsme neustále v kontaktu, dodávky zajištěné mají a opakovaně to deklarovali," řekl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. Dodal, že není na místě panika, že by neměl kdo lidem energie dodávat.

K přímé regulaci by mohl ERÚ přistoupit jen v případě, že by se na energetickém trhu prokázaly závažné problémy a nefungovala by konkurence. Zásah by musel úřad provést ve spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Schválit by ho musela Evropská komise.

Energie lidem, kteří byli zákazníky končících firem, zajistí takzvaný dodavatel poslední instance, tedy hlavní dodavatel na daném území.

 

Právě se děje

Další zprávy