Evropští hvězdáři hledají planety cizích sluncí

Josef Tuček
3. 6. 2008 16:15
Observatoř, kterou k tomu mají, leží v chilské pustině
Tak by měla vypadat soustava propojených radioteleskopů ALMA (fotomontáž).
Tak by měla vypadat soustava propojených radioteleskopů ALMA (fotomontáž). | Foto: ESO

Praha - Zní to jako omyl: významná evropská observatoř se nachází v Chile. Ale je to pravda.

Evropská jižní observatoř (ESO) je skutečně na jižní polokouli. A poušť Atacama, vlastně kamenitou pustinu v severní Chile, si astronomové pro její umístění nevybrali náhodou.

"Je to jedno z nejsušších míst na Zemi, takže se tam prakticky nevyskytuje vodní pára, která by rušila v pozorování vesmíru," popisuje Jan Palouš, český zástupce v Radě ESO, jejíž zasedání probíhá v úterý a ve středu v Praze.

Protože na tamní pustině nic neroste, neusazuje se na teleskopy pyl, který by kazil pozorování. A ještě je to daleko od všech měst, takže v noci neruší žádné světlo.

Pozorování na počítačové obrazovce

Vnitřní část naší galaxie - Mléčné dráhy. Je viditelná z jižní polokoule teleskopy Evropské jižní observatoře v Chile, jejímž členem je i Česko.
Vnitřní část naší galaxie - Mléčné dráhy. Je viditelná z jižní polokoule teleskopy Evropské jižní observatoře v Chile, jejímž členem je i Česko. | Foto: ESO

Od loňského roku je mezi třinácti členy ESO i Česká republika. Mimo jiné z toho vyplývá, že na observatoři v Chile pracuje český astronom Stanislav Štefl. A čeští hvězdáři mohou přístroje využívat.

"Českých žádostí o pozorovací čas postupně přibývá, podle toho, jak si naši astronomové na členství v Evropské jižní observatoři zvykají," konstatuje Jan Palouš.

Schválení projektu pro pozorování oblohy ovšem automaticky neznamená, že se dotyčný astronom musí vydat až do Chile. Zhruba polovina pozorovacích projektů se uskuteční tak, že obsluha observatoře natáčí teleskopy požadovaným směrem, a autorovi žádosti jen pošle pořízené snímky vesmíru k vyhodnocení v jeho počítači.

Na plošině observatoře si oblohu bez mráčku užívají (zleva) Jan Měšťan, Jan Kotek a Laura Venturová, manažerka observatoře pro styk s veřejností.
Na plošině observatoře si oblohu bez mráčku užívají (zleva) Jan Měšťan, Jan Kotek a Laura Venturová, manažerka observatoře pro styk s veřejností. | Foto: Archiv Jana Měšťana
Čtěte také:
Patnáctiletí hvězdáři z Písku vyhráli cestu do Chile

ALMA má být mezikontinentální

Celá observatoř, založená už v roce 1962, se skládá ze tří autonomních hvězdáren. Leží sice všechny ve stejné oblasti, ale jsou od sebe vzdáleny stovky kilometrů.

Jedním z těchto míst, na náhodní plošině v nadmořské výšce 5100 metrů, je hvězdárna Llano de Chajnantor. Tam by měla za pár let pracovat soustava 64 propojených radioteleskopů zvaná ALMA. Přístroje už však nebudou jenom evropské; zúčastněným evropským zemím jich bude patřit 25, stejné množství bude sloužit astronomům z USA a 14 zařízení má být z Japonska.

Jak už to ovšem u velkých výzkumných projektů bývá, provází je zpoždění a nedostatek peněz. Takže původní plán zahájit sledování vesmíru pomocí radioteleskopů ALMA v roce 2012 bude s vysokou pravděpodobností opožděn.

Planety mimo naši Sluneční soustavu

Přístroje z Evropské jižní observatoře umožňují pozorovat galaxie a také zkoumat, jak se vytvářejí hvězdy.

Díky datům z této observatoře našli astronomové několik exoplanet, neboli planet obíhající hvězdy mimo naši Sluneční soustavu. Právě zde loni našli vzdálenou planetu, která by mohla být vhodná pro život.

Takto možná vypadá planeta mimo naši sluneční soustavu.
Takto možná vypadá planeta mimo naši sluneční soustavu. | Foto: ESO
Více čtěte:
Vědci našli novou Zemi. Počkají na signál
 

Právě se děje

Další zprávy