Evropa vytáhla do boje proti zlatým padákům topmanažerů

bh
15. 5. 2008 11:35
Juncker: Je to skandální a sociální zlo
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Brusel - Přemrštěné platy neodpovídající reálně odvedené práci a odstupné, které si firma navíc může dát jako výdaj do účetnictví.

S těmito manažerskými výhodami by měl být brzy konec. Po větší regulaci manažerských bonusů a umravnění volá již několik členských států Evropské unie.

"Není přijatelné, aby určití podnikatelští šéfové profitovali z nadměrných platů a především zlatých padáků, které nijak neodpovídají výkonu," prohlásil lucemburský premiér Jean Claude Juncker, který zároveň předsedá ministrům financí eurozóny.

Vysoké odstupné manažerů nabývá podle Junckera "skandálních rozměrů".

Německý ministr financí Peer Steinbrück proto navrhuje celounijní regulaci, která by umožnila zahrnout do účetnictví jen odstupné do výše jednoho milionu eur. Vše nad tuto částku by mělo být výhradně bonusem nezahrnutým do nákladů.

Nizozemsko již zavedlo normu, podle níž se odstupné přesahující u špičkových platů výši půl milionu eur daní třiceti procenty.

"Sociálním zlem" je podle Junckera také šroubování platových požadavků topmanažerů.

Juncker: Utahování opasků a horentní platy? To nejde dohromady.
Juncker: Utahování opasků a horentní platy? To nejde dohromady. | Foto: Reuters

Výzvy k utahování opasků jsou v důsledku toho nedůvěryhodné a pokud se politici zároveň nebudou snažit o minimalizaci manažerských excesů, nikdy reformní kroky neobhájí, varoval šéf eurozóny.

Nejpalčivějším problémem ekonomiky EU je podle komisaře pro hospodářství a měnu Joaquína Almunii inflace. Ta v březnu dosáhla v eurozóně kvůli zvyšujícím se cenám paliv a potravin rekordních 3,6 procent.

Inflace přitom podle ekonomů zasáhla především obyvatelstvo s nejnižšími příjmy. Evropská komise proto doporučuje nezvyšovat nepřímé daně a poplatky.

Čtěte v souvislostech: Stamilionový zlatý padák šéfa Airbusu rozvířil vášně

 

Právě se děje

Další zprávy