Europoslanci nepodpoří zákaz cukru ve víně

Aktuálně.sk, mch
23. 11. 2007 15:45
Doslazování hájí i Češi
Foto: Ondřej Besperát

Brusel - Poslanci Evropského parlamentu z Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova nesouhlasí s plány Evropské komise, která chce reformovat vinařský sektor. Evropská komise ale může o reformě rozhodnout i bez souhlasu parlamentu.

Evropský parlament má totiž v této otázce pouze poradní hlas a stanovisko výboru tedy nebude pro komisi závazné.

Výbor pro zemědělství a rozvoj venkova se postavil proti návrhu komise liberalizovat právo pěstovat víno od roku 2014 a odmítl také návrh na přesun financí v rámci rozpočtu unie, který měl až pět set miliónů eur určených na rozvoj venkova dávat regionům, kde se víno pěstuje.

Na druhé straně výbor souhlasí s kampaní podporující likvidaci vinic, která by měla trvat tři roky, a rovněž podporuje záměr komise zpřísnit pravidla pro označení vín na etiketách.

Češi proti zákazu doslazování

Eurovýbor také odmítl návrh na zákaz doslazování vína cukrem. Výsledek hlasování výboru byl jednoznačný, závěrečný postoj vůči návrhu Evropské komise podpořilo 31 členů, proti bylo sedm a tři se hlasování zdrželi.

Foto: Ondřej Besperát

Doslazování vína by mělo být dovolené tam, kde jde o tradiční proceduru výroby vína a kde je kvůli klimatickým podmínkám tento způsob nevyhnutelný. Vinaři argumentují tím, že slazení vín by mělo být také upravenou až po analýze v roce 2012.

Návrh zakázat doslazování se nelíbí zejména českým vinařům.

"Jsme proti tomu, jedná se o postup, používaný přes dvě stě let. Není proto důvod to zablokovat," řekl Aktuálně.cz Martin Pouček ze Svazu vinařů České republiky.

"Na jedné straně Evropská komise dovoluje jižním státům přidávat do vín kyselinu vinnou a na druhé straně brání českým vinařům přidávat do vín cukr," dodal.

Proti současné podobě reformy jsou ale například i němečtí vinaři, kteří využívají tu samou metodu.

Omezené právo pěstovat víno

Zpravodaj Výboru pro zemědělství a rozvoj venkova Talian Giuseppe Castiglione z EPP-ED po hlasovaní sdělil: "Byla to pro nás velmi důležitá úloha. Výsledek bere ohledy na různé aspekty evropské produkce vína." 

Výbor rovněž vyjádřil názor, že zavést reformu podle stanoviska komise - již prvního srpna 2008, je nereálné. Reforma by podle něj mohla začít nejdříve v srpnu dalšího roku, tedy v roce 2009.

Foto: Ondřej Besperát

Europoslanci jsou rovněž proti plánu komise plně liberalizovat právo pěstovat víno od ledna roku 2014. Zdůvodňují to ochranou vín s chráněným místem původu.

Pro jiná vína by podle nich liberalizace připadala v úvahu až podle výsledků zprávy v roce 2012, která má podrobně analyzovat trh s vínem.

Klučení vinic bude rychlejší

Velkou většinou podpořili členové výboru názor zpravodajů, že balík financí určený na podporu těm, kteří skončili s pěstováním vína, je třeba utratit za tři roky.

Pěstitelé vína si tedy budou muset pospíšit. Celkově jim unie vyplatí více jak jednu miliardu eur.

 

 

Právě se děje

Další zprávy