Praha - Obhajuje budoucnost jaderné energetiky v EU, sám ale pochází ze země, která atom nikdy nevyužívala.
I to je jeden z úkolů lotyšského eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse. S někdejším učitelem, který chce sám jít příkladem a jezdí proto Saabem poháněným bioetanolem, si Aktuálně.cz povídalo na okraj Evropského jaderného fóra.
Jaderné fórum se v Praze koná pod heslem "Jádro: naděje a budoucnost energetiky". Je atom nadějí i pro Evropskou unii?
V dnešním světě musíme mít rozličné zdroje energií, protože žádná technologie není jednoznačným vítězem. Atom je určitě součástí tohoto koktejlu energií. Myslím, že bychom naše úsilí měli zaměřit na další vývoj atomové energie.
Andris Piebalgs
- narozen 17. září 1957 v lotyšské Valmieře
- v 80. letech působil jako učitel
- 1990-1995: ministr školství a financí
- 1995-1997: velvyslanec v Estonsku
- 1997-2003: velvyslanec při EU, později také šéfvyjednavač vstupu Lotyška do unie
- od roku 2004: eurokomisař pověřený oblastí energetiky
Jenže ohledně atomu nepanuje v EU jednota. Některé země, jako Francie nebo Velká Británie, chtějí stavět nové reaktory, Německo plánuje naopak postupný útlum, Rakousko je zcela proti jádru. Čeká atom budoucnost i bez konsensu?
Čtěte více: Jaderná revoluce je zpět. Britové postaví nové reaktory
Domnívám se, že konsensus neznamená, že každá země si postaví novou jadernou elektrárnu, protože to by nebylo ani účelné. Důležité je získat důvěru, aby se lidé jaderné energie neobávali. Prvním nástrojem jsou bezpečnostní kritéria, která jsou v Evropě uspokojivá, ale mohla by být vždy ještě lepší.
Druhou oblastí je vyjasnění situace s nukleárním odpadem a v neposlední řadě potřebujeme také informovanost. Nemyslím tím jen zprávy, jak je jádro výhodné, ale i informace o nehodách. Když budeme incidenty zlehčovat, lidé si pak logicky budou myslet, že šlo o něco daleko většího.
Pozitiva mají i fosilní zdroje
Je energie z atomu zelená, jak nedávno navrhoval francouzský prezident Nicolas Sarkozy?
Čtěte více: Francie chce prosadit novou zelenou energii. Atom
Já bych byl s tím nálepkováním opatrný. Atomová energie je fyzikálním procesem, který má své jedinečné charakteristiky. Patří k nim nízké emise, ale nelze říct, že by šlo o obnovitelný zdroj. Každý zdroj energie by se měl posuzovat zvlášť. Dokonce i fosilní zdroje mají přeci svá pozitiva, používali jsme je stovky let a také díky nim jsme získali vysoký životní standard.
A nakolik je atom zeleným z hlediska ekologie?
Výhodu mají jaderné elektrárny v tom, že neprodukují emise oxidu uhličitého. Jsou to také relativně malá zařízení. Na druhou stranu tu vzniká radioaktivní odpad, s nímž je třeba naložit tak, abychom nezatěžovali budoucí generace.
Jedním z pilířů ekologické politiky EU jsou i biopaliva, která jsou v poslední době ale stále více kritizována. Zvláštní zpravodaj OSN Jean Ziegler dokonce prohlásil, že pěstování plodin pro jejich získávání je zločinem proti lidskosti. Máme se stydět za to, co čerpáme s benzínem do aut?
Připomeňte si: Expert - biopaliva jsou zločinem proti lidskosti
Podívejte, to by zločinem proti lidskosti bylo všechno. Svítící žárovka také spotřebovává nějaké zdroje, totéž se stane, když jedeme autem. Biopaliva jistě nejsou alternativou ke klasickým palivům. Je to jen jedna z malých možností, jak zmírnit obrovskou závislost na fosilních zdrojích v dopravě.
A k pěstování - jsou to přeci zemědělci, kdo se rozhodují, co zasadit. Když sami chtějí pěstovat řepku na biopaliva, tak co je na tom špatného?
Biopaliva nejsou žádnou zázračnou odpovědí. Ale pokud přispívají k udržitelnému životu a zemědělci se sami na základě tržních argumentů rozhodnou, co chtějí pěstovat, nevěřím, že by byla škodlivá.
Levná a účinná energie? To zatím neumíme
Neobáváte se, že nové technologie na výrobu biopaliv cenu energií ještě prodraží?
Cena ropy ale stoupá neustále, to zažívá každý. A když jdou ceny vzhůru, lidé se poohlížejí po alternativách. Dokud máme čas, měli bychom si dát jasná pravidla, jak a z čeho energie vyrábět.
Nakolik je energie z obnovitelných zdrojů ale alternativou? Když si jako zákazník budu chtít koupit ekologický produkt, pak vím, že biopotraviny jsou dražší, ale kvalitnější. Elektřina z větru nebo vody je ale stejná jako ta z uhlí nebo jádra...
Jenže naše šance jsou právě zdroje obnovitelné. Uran má své limity, fosilní zdroje dojdou, všechno bude jednou spáleno. Na druhou stranu slunce tu bude tisíce a tisíce let a také vítr nepřestane vát. Příliš jsme si zvykli na to, že energie z fosilních paliv je velmi levná. Teď jde o to, jak levně a účinně získat energii i z obnovitelných zdrojů.