Brusel - Evropská unie by měla v následujících dvou dekádách přijmout 20 milionů imigrantů z třetích zemí. Jinak hrozí, že bude muset podstatně utlumit své hospodářství.
S tímto návrhem na řízenou imigraci se chce příští úterý obrátit eurokomisař pro spravedlnost Franco Frattini na své ministerské kolegy ze zemí EU.
Nebojme se přistěhovalců
"Nesmíme imigraci považovat za hrozbu," řekl Frattini deníku Financial Times. "Když migraci dobře zorganizujeme, obohatí nás to," dodal.
Evropa vymírá
- do roku 2050 zmizí 100 miliónů lidí z pracovního trhu EU, stejný vývoj se čeká také v Japonsku, Číně, USA a Indii
- do roku 2030 se Evropa se změní v domov důchodců - lidé nad 60 budou tvořit 20-30% společnosti, lidí nad 80 let bude 11%
- v roce 2025 bude v EU 470 miliónů lidí, v roce 2030 už jen 468 mil.
Zdroj: Evropská komise
Důvodem pro rozsáhlé plány na udílení povolení k pobytu a práci pro imigranty je stárnutí evropského obyvatelstva a obrovský nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. "Evropa čelí konkurenci Austrálie, Kanady, USA a asijských států,"zdůraznil Frattini.
Poptávka po vzdělaných imigrantech
Problémem EU jsou přitom zejména kvalifikovaní a vzdělaní pracovníci. Z celkového množství imigrantů, kteří přicházejí do unijních zemí za prací, jich je jen 15 procent s kvalifikací a odborným vzděláním. Například v USA tvoří ale více než polovinu přistěhovalců.
Nástrojem nové evropské politiky imigrace by měly být tzv. modré karty, tedy povolení k pobytu a práci inspirované obdobným modelem z USA.
Větší šanci pro přistěhovalce v Evropě podporuje také eurokomisař Vladimír Špidla. "Otázka nezní, jestli přijímat, nebo nepřijímat imigranty, ale pouze, jak je přijímat," řekl nedávno v Praze.
Vlastní projekt zelených karet chystá také ministerstvo práce a sociálních věcí.