Nečasův plán: Zelená karta bude pro všechny cizince

Petr Holub
6. 9. 2007 10:43
Vláda návrh projedná během září
Ministr Petr Nečas.
Ministr Petr Nečas. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dostatek zaměstnanců rostoucí české ekonomice zajistí už od léta 2009 zelené karty pro ty, kdo v Česku chtějí pracovat.

Tak zní plán ministrů průmyslu, práce a vnitra, který by měl řešit první, zatím mírnější populační krizi, která čeká Českou republiku v nadcházejících deseti letech. Má zabránit tomu, aby úbytek občanů v produktivním věku snížil nabídku na pracovním trhu.

K TÉMATU: Češi loni zestárli, baby-boom se nekoná

Vláda podle ministra Nečase projedná tento plán během září.

Jak získat kartu

Podle vicepremiéra Nečase je třeba dosavadní podporu pracovní migrace radikálně změnit.

"Kdo získá zelenou kartu, bude mít zároveň povolení k dlouhodobému pobytu a pracovní povolení," vysvětlil hlavní smysl zelené karty Nečas.

Zelenou kartu bude možné získat na českých zastupitelských úřadech v zahraničí. Pracovní vízum bude platit dva roky.

Dosud to mají cizinci složitější. Nejdříve musí najít v Česku práci a pak si ve své rodné zemi zajít na zastupitelský úřad s žádostí o dlouhodobé vízum.

V SOUVISLOSTECH: Evropa chystá své zelené karty. Budou modré

Usnadnit práci v Česku se pokoušel projekt někdejšího premiéra Vladimíra Špidly, ten se však obracel pouze na vysoce kvalifikované občany některých východoevropských a asijských zemí od Chorvatska po Kazachstán.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v Praze.
Ministerstvo práce a sociálních věcí v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Podle Nečase se tato výběrová metoda neosvědčila, když trvalý pobyt získalo jen několik stovek cizinců, z nich většina přitom v Česku bydlela už předtím.

Napříště budou moci v Česku pracovat na zelenou kartu lidé ze všech zemí, pokud s tím bude souhlasit ministr vnitra. Ten může vyškrtnout některé "rizikové" oblasti, například státy s diktátorskými režimy.

Nový model by měl zajistit, aby především ti méně kvalifikovaní cizinci, kteří o práci přijdou, republiku zase opustili. Pokud si po propuštění nenajdou místo do dvou nebo tří měsíců, jejich pracovní vízum přestane platit. 

Jaká místa se budou nabízet

Dosavadním zájemcům o práci v Česku vadil i nedostatek informací o pracovních místech. To by měl změnit nový systém, podle kterého se zařadí do republikového seznamu všechna pracovní místa, o která nebudou mít zájem tuzemští uchazeči během tří měsíců.

Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Internetový seznam bude omezen na konkrétní profese a regiony, kde je nedostatek lidí. Ministr práce bude mít možnost vyřadit ze seznamu ta nabízená místa, která budou nabízet mzdu výrazně pod běžnou úrovní.

"Chtěli bychom, aby nový systém začal fungovat v polovině roku 2009," vysvětlil Nečas.

Podle něho bude vyloučena korupce, protože volná místa se budou na internet zařazovat zcela automaticky podle předem stanovených pravidel. S žádostí uspěje každý, kdo si v Česku domluví práci.

Deset kritických let

Nabídku pracovních sil už dnes zachraňují cizinci. V loňském roce jich přibylo 35 tisíc a díky tomu se počet práceschopného obyvatelstva nesnížil.

Nových tuzemských pracovníků však bude ubývat. Letos bude 28 let 171 tisícům Čechů, dvacetiletých však má být podle Českého statistického úřadu pouze 131 tisíc a patnáctiletých 122 tisíc.

PŘEČTĚTE SI: ČNB varuje Čechy před přehnaným optimismem

Přitom v příštích deseti letech budou do důchodu odcházet silné poválečné ročníky, tedy cca 150 tisíc občanů ročně.

Projekt zelené karty má tedy za úkol přinejmenším udržet současný příliv. Navíc by měl zabránit, aby zájemci o práci v Česku museli využívat zprostředkování agentur, které často spolupracují s organizovaným zločinem. V přehledném systému si budou moci hledat práci sami, případně nabídku od agentur kontrolovat.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl
Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl | Foto: SPČR

Průmyslníci: první potřebný krok

Zaměstnavatelé plán ministrů vítají. "O něco takového bojujeme už řadu let," říká prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.

O tom, že hrozí nedostatek pracovníků, se podle něho mluvilo už za premiéra Špidly, teprve současná vláda ho však začala řešit.
"Situace už je kritická," upozorňuje Míl na rozmáhající se černý trh. Pokud by v uplynulých pěti letech přicházelo o dvacet tisíc cizinců ročně více, mnohem méně firem by hledalo nabídku ilegálních přistěhovalců.

Zavedení zelených karet je podle prezidenta průmyslníků pouze první nezbytný krok, po kterém by měly následovat další. "Pokud se vysoké školy neotevřou zahraničním studentům, nebudou mít koho učit," upozorňuje.

Právě ze zahraničních absolventů univerzit by mohly podniky získávat zaměstnance s potřebnou kvalifikací. 

IOM: hlídejte agentury

Liberalizaci pracovního trhu pro cizince vítá i Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. Vadí mu však detaily.

Není prý dobré úplně rušit Špidlovu podmínku vyšší kvalifikace. Jinak se Česko stane cílem nekvalifikovaných pracovníků, kteří dostanou místo v montážních halách velkých automobilových a elektrotechnických firem.

Pokud po pěti letech práce získají trvalý pobyt, může se Česko dostat do podobných problémů s gastarbeitery jako dnes má sousední Německo.

K TÉMATU: Němci stárnou, budou pracovat do 67 let

Vláda by mohla  naopak jít dál v tom, že lépe kvalifikovaným cizincům poskytne vízum pro hledání práce.

Schroth upozorňuje také na příklad Spojených států, Německa nebo Holandska. Tam stát povolil zprostředkovat zaměstnání na zelenou kartu pouze deseti agenturám. U nás dostane stejnou šanci 1700 společností, ze kterých se 700 specializuje na dovoz pracovních sil ze zemí mimo Evropskou unii.

"To může vést k dalšímu prohloubení klientského systému, kdy zprostředkovatelské agentury nezákonně inkasují procenta z platu zahraničních zaměstnanců," varuje Schroth.  

Podle Míla jsou však obavy zbytečné: "Stát může na agentury dohlížet už dnes. A pokud bude systém dost jednoduchý, klientský systém a černou práci začne likvidovat automaticky."

 

Právě se děje

Další zprávy