Chcete ušetřit? Radíme, jak zkrotit největší žrouty energie v domácnosti

bb Otakar Schön, bb
18. 5. 2022 11:17
Současné vysoké účty za energie vedou k přemýšlení o tom, kolik zbytečně „žerou“ počítače, televize a další zařízení na elektřinu. Než ale začnete spořit, je dobré si udělat jasno v tom, kolik co žere, v tom, kolik to reálně stojí, a také, jaké máte priority. Někdy se odpojovat elektřinu nevyplatí.
Žrouti energie se dají zkrotit, pomůže měření, chytré zásuvky a rozum. | Video: Otakar Schön, Blahoslav Baťa

Jednoduchý měřák se dá pořídit za pár stovek a i ten stačí na to, abyste změřili aktuální spotřebu a případně sledovali tu dlouhodobou.

Pokud chcete vidět více než aktuální a celkovou spotřebu, vyžaduje to chytřejší zařízení. Chytré zásuvky s měřením spotřeby umožňují na dálku ovládat připojené spotřebiče a hlavně také sledují spotřebu v čase. Mezi ty technologicky zajímavější produkty patří německé Eve Energy.

Ušetřit energii může i chytrá prodlužovačka Tesla, která stojí asi tisíc korun a má tři zástrčky plus čtyři USB konektory. Jednotlivé zásuvky umí vypínat a zapínat z mobilu.

Uspořit se dá dvěma způsoby - dívat se na menší televizi, používat na hraní notebook místo konzole nebo výkonného desktopu, nebo hrát méně. Platí to vlastně u většiny elektroniky. Spotřeba odpovídá výkonu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Novým ředitelem NÚKIB jmenovala vláda od července náměstka Kintra

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) jmenovala dnes vláda dosavadního náměstka Lukáše Kintra. Do funkce nastoupí od začátku července, informovaly úřad vlády a NÚKIB. Ministři po zasedání kabinetu původně informovali, že rozhodnutí odložili na některé z příštích zasedání. Kintr bude v čele úřadu nástupcem Karla Řehky, který bude od července náčelníkem generálního štábu.

Kintr byl od září 2019 náměstkem ředitele NÚKIB pro řízení Národního centra kybernetické bezpečnosti, od 21. června byl pověřen řízením celého úřadu. "Vláda vzala na vědomí rezignaci Karla Řehky k 20. červnu v souvislosti s jeho jmenováním náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a na jeho místo od 1. července jmenovala Lukáše Kintra," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Funkce zmocněnce pro česko-ruské konzultace ke čtvrtku zanikne, schválila vláda

Funkce vládního zmocněnce pro česko-ruské konzultace, kterou od počátku zastává ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, ke čtvrtku zanikne. Schválila to na středečním zasedání vláda. Pozice existovala zhruba dva roky.

Před vznikem pozice v červenci 2020 tehdejší ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že plánované konzultace mají pokrýt celou šíři česko-ruských vztahů a nevěnovat se pouze dílčím aktuálním sporným záležitostem.

Konzultace ale zahájeny nebyly i vzhledem k vrbětické kauze. Česko se loni dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli podezření, že do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni agenti ruské tajné služby GRU.

Tento rok zřídilo post zvláštního zmocněnce pro koordinaci politiky vůči Rusku ministerstvo zahraničí. Je jím Luboš Veselý, který byl jako zástupce velvyslance v Rusku vyhoštěn z Moskvy loni v dubnu.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Prezident Zeman v pondělí přijal demisi ministra školství Gazdíka

Prezident Miloš Zeman již v pondělí přijal demisi ministra školství Petra Gazdíka (STAN). V tiskové zprávě to sdělil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demisi přijal ke čtvrtku. Ve středu večer by měl Zeman jmenovat Gazdíkovým nástupcem poslance hnutí STAN, ústavního právníka Vladimíra Balaše.

Gazdík podal demisi k 30. červnu. Důvodem jeho odchodu z funkce jsou kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Redlem z kauzy Dozimetr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy