Zemřel pražský developer Winterstein. Snažil se dát novou tvář Libni i Holešovicím

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 6. 2021 12:13
O víkendu zemřel pražský developer a investor Tomáš Tamir Winterstein, bylo mu 72 let. Winterstein se svou společností Lighthouse Group vybudoval v hlavním městě řadu administrativních budov a stovky bytů především v okolí libeňské O2 areny nebo v Holešovicích. Informoval o tom server Seznam Zprávy a časopis Forbes.
Winterstein na snímku z roku 2005.
Winterstein na snímku z roku 2005. | Foto: ČTK

Wintersteina pojilo přátelství s bývalým premiérem Janem Fischerem. V roce 2013 mu pomohl vyřešit dluhy po neúspěšné kandidatuře na prezidenta.

Mezi nejvýznamnější Wintersteinovy počiny patří výstavba kancelářského a obchodního centra Harfa. Ve stejné lokalitě dokončil předloni spolu se skupinou Kaprain Karla Pražáka další kancelářský komplex. Lighthouse stojí také za bytovým komplexem Zelené město na Jarově.

Na protějším břehu Vltavy Winterstein spolu s partnery vybudoval na místě někdejšího přístavu v Holešovicích bytový soubor Prague Marina. Jeho skupina vybudovala i administrativní centrum Prague Marina Office Center či prosklenou kancelářskou budovu Lighthouse vedle Libeňského mostu.

Tomáš Tamir Winterstein pocházel z Bratislavy. Od roku 1966 žil s rodiči v Izraeli, kde vystudoval stavební inženýrství. Vedle toho se jako příslušník izraelské armády zúčastnil několika blízkovýchodních konfliktů.

"V roce 1991 se Winterstein vrátil do Československa se záměrem oživit realitní byznys. Kvůli divokým poměrům v polistopadové Praze se ale vrátil zklamaný do Izraele. Už v roce 2000 byl ovšem zpět a už zůstal," uvedly Seznam Zprávy.

Zároveň byl dlouholetým členem a důležitým podporovatelem Česko-izraelské smíšené obchodní komory. Svými aktivitami se podílel na podnikatelském i kulturním propojení obou svých domovin. "Jeho život se bohužel uzavírá předčasně v okamžiku, kdy měl před sebou ještě spoustu nerealizovaných plánů pracovních i soukromých," sdělila komora v úterní tiskové zprávě.

"Poslední veřejné angažmá Tomáše Tamira Wintersteina se odehrálo letos v květnu. Na pražském náměstí Franze Kafky spoluorganizoval demonstraci na podporu Izraele v aktuálním kole izraelsko-palestinského konfliktu," doplnil sever.

 

Právě se děje

Další zprávy