Zemřel podnikatel Jan Hradecký. Zakladatel firmy na přírodní kosmetiku zahynul při rallye

Marek Miler
17. 10. 2017 23:35
Jan Hradecký, který minulý týden tragicky zahynul v Namibii, spolu s manželkou Danou v Ostré u Lysé nad Labem vytvořil areál, který se stal místním centrem řemeslné výroby, botaniky i umění. Jejich firma Botanicus prodává přírodní kosmetiku přes síť franšízových obchodů v 17 zemích.
Podnikatel Jan Hradecký.
Podnikatel Jan Hradecký. | Foto: René Volfík

Praha - Zakladatel firmy Botanicus Jan Hradecký, který podnikání z malé vesnice u Lysé nad Labem rozšířil v mezinárodní řetězec přírodní kosmetiky od Francie až po Singapur, minulý pátek ve věku 51 let tragicky zahynul při rallye v Namibii.  Hradecký se ve volném čase věnoval automobilovým závodům.

Smrt českého závodníka při Namibijské Classic Saffari Rally oznámila organizace Endurance Rally Association (ERA) na Facebooku, informaci potvrdil pod podmínkou anonymity i zaměstnanec firmy.

"Do nehody nebylo zapojeno žádné jiné vozidlo. Další závodník dorazil na místo zrovna, když k havárii došlo a okamžitě přivolal lékařský tým. Janovi se hned dostalo lékařské pomoci přímo na místě, bohužel jeho zranění byla příliš vážná," napsala ERA. Hradeckého manželka při nehodě utrpěla lehká zranění.

Ředitel soutěže Fred Gallagher uvedl, že Hradecký byl zkušený účastník rallye. Loni se například účastnil soutěže Motor Challenge z Pekingu do Paříže.

"V tento těžký čas jsou naše myšlenky a soustrast s Janovou manželkou Danou, jejich rodinami a přáteli," napsal Gallagher.

Hradečtí založili Botanicus v roce 1992 v restituovaném statku v Ostré u Lysé nad Labem. Firma se soustředí na přírodní kosmetiku, ale vyrábí například i svíčky a džemy. Většina výroby je ruční, podle pravidel ekologického pěstování surovin. Suroviny Botanicus sám zpracovává a prodává výhradně ve svých obchodech.

Botanicus přes franšízové partnery prodává své zboží od USA a Švýcarska až po Japonsko.

Firma má v Ostré také vlastní pole pro pěstování bylin a areál, kde zasadili stromy Hillary Clintonová, Tomáš Baťa, manželé Havlovi nebo princ Charles.

Hradecký byl známý svým konzervativním přístupem k podnikání a ohledy na ekologickou udržitelnost. V roce 2001 Botanicus rozvázal spolupráci s britským řetězcem přírodní kosmetiky The Body Shop.

"To, co my děláme, podle mě ve velkém dělat nejde," vysvětloval tehdy Hradecký.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 51 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy