Brusel - Změna českého postoje ve středu umožnila diplomatům Evropské unie dosáhnout předběžné dohody o datu spuštění reformy trhu s emisními povolenkami (ETS). ČTK to potvrdily diplomatické zdroje. Lotyšské předsednictví tak bude moci příští úterý začít vyjednávat s europarlamentem a Evropskou komisí o datu startu k 1. lednu 2019.
Tento termín by se europoslancům měl zamlouvat, protože také jejich výbor pro životní prostředí v únoru žádal spuštění mechanismu dříve než v Evropskou komisí původně navrženém termínu 2021. Konečná dohoda tak je podle diplomatů po dnešku zřejmě výrazně blíže, než se dosud očekávalo.
Evropská komise plánuje změnou mechanismu snížit přebytek povolenek na trhu a zvýšit tak jejich cenu. Stávající systém se totiž kvůli nízkým cenám propadá už několik let do bezvýznamnosti.
Přebytečné povolenky na vypouštění škodlivin do ovzduší by měly směřovat do takzvané "rezervy tržní stability". Z ní mají být na trh uvolňovány pouze v případě zvýšené poptávky.
Praha dosud například s Polskem rychlejší změny odmítala. Na pravděpodobnou změnu českého přístupu upozornil server Euractiv.cz. Kompenzací pro ČR podle něj mají být volné emisní povolenky, které by měly českým podnikům pomáhat s investicemi do úsporných a nízkouhlíkových opatření.
Česko trvá na tom, že reforma a vznik rezervy tržní stability se nesmí dotknout loni na podzim odsouhlaseného "fondu solidarity", z něhož by měly jít investice v této oblasti do chudších států unie.
Země EU ale odmítají únorový návrh výboru europarlamentu, podle něhož by se výtěžek z prodeje 300 milionů povolenek měl stát základem ještě dalšího budoucího Fondu energetických inovací.