Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Zemřel jeden dospělý a dítě, zraněných jsou desítky.

Ženská vzpoura, kolaps Facebooku, návrat k uhlí. I to mohou být "šoky" roku 2022

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 12. 12. 2021 10:37
Největší chaos většinou vyvolá to, co nikdo nečeká. Investiční banka Saxo Bank sestavila pro rok 2022 přehled desítky "šokujících" scénářů, které by s finančními trhy zatřásly, pokud by na ně skutečně došlo. Letošní ročník je přesto trochu jiný - svět totiž i kvůli covidu už jen tak něco nepřekvapí. V následujícím přehledu zjistíte, že nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

10. Průlom v medicíně prodlouží život v průměru o 25 let

Podle poslední Šokující předpovědi z pera Saxo bank dojde v roce 2022 k průlomu ve zdravotnictví. Vznikne kombinace léčebných postupů, která modifikuje buněčné procesy a umožní prodloužit život buněk, a tedy i organismů, které se z nich skládají.

  • Odhadovaný dopad: Léčba to sice není levná, ale je účinná a laboratorním myším s lidskou DNA dokáže prodloužit život o 30 i více procent.

Vyhlídka na podstatné zvýšení kvality a průměrné délky lidského života je pro lidstvo lákavá, přináší s sebou ale také etická a finanční dilemata.

"Jen si představte, že se může skoro každý dožít v průměru 115 let a v lepším zdravotním stavu než dřív. Co by to znamenalo pro soukromé důchodové spoření, státem vyplácené důchody a vůbec pro možnost a ochotu odejít do důchodu? A jakou cenu by musela zaplatit planeta, na níž by kvůli tomu žili další miliardy lidí? Byl by vůbec dostatek jídla pro všechny," ptá se závěrem Saxo Bank. A nakonec podle ní zbývá etická otázka - co by to udělalo s našimi hodnotovými a politickými systémy i s naší planetou.

  • Podle hlavního investičního analytika Saxo Bank Jakobsena by nárůst průměrného dožití o 25 let znamenal pro společnost značné zatížení a také sociální nepokoje. Zvýšila by se zátěž pro zdravotní i důchodový systém, zvětšil by se objem peněz, které lidé na dožití potřebují. "Změní to náš směr od toho, kdy chceme jít do důchodu kolem 70 let, k tomu, že budeme pracovat až do stovky," připomíná Jakobsen.
 

Právě se děje

Další zprávy