"Evropská směrnice i česká legislativa předpokládají, že nouzové zásoby ropy by měly být minimálně na úrovni 90 dní. Česko tak tyto směrnice již třetím rokem neplní. Naposledy jsme je plnili v roce 2016, kdy byly zásoby zhruba na 91 dní," uvedl Švagr.
Množství ropy v zásobnících je podle něj stejné jako v roce 2016. Nižší počet dní, na které by v případě krize ropa vydržela, je dán růstem dovozů ropy a ropných produktů do Česka a také růstem ekonomiky. "V předchozích obdobích jsme navrhovali vládě nákup buď ropy nebo ropných produktů zhruba za miliardu korun. V tuto chvíli vedeme diskusi s ministerstvem průmyslu a obchodu, jak postupovat dál. Zda se vrátit k materiálu, který je již připraven, to znamená koupi, nebo jestli počkáme. A jsou tady argumenty pro to, abychom ještě chvíli počkali," doplnil Švagr.
Podle něj je to kvůli tomu, že se zvyšuje podíl alternativních zdrojů v dopravě, zvláště elektromobilů. "Současně jsou tady i signály, že bude klesat ekonomika a tudíž vzniká otázka, zda je ekonomicky opodstatněné vydávat více než miliardu na tento nákup. Ovšem chtěl bych podotknout, že energetická bezpečnost státu není v tomto směru ohrožena. Naše zásoby jsou dostatečné," uvedl dále Švagr.
SSHR zároveň oznámila, že podepsala se společností MOL ČR smlouvu o zajištění dodávek pohonných hmot v době vyhlášení krizového stavu. Jde celkem o 306 čerpacích stanic. "V tuto chvíli tak máme do tohoto systému zapojeno přes 900 čerpacích stanic společností Benzina, MOL ČR a Čepro, které provozuje síť stanic EuroOil. To znamená, že jednotky Integrovaného záchranného systému natankují na naše krizové karty u každé třetí pumpy. Díky tomu můžeme říci, že máme celou republiku pokrytou," dodal Švagr.
Podle údajů České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu je v Česku celkově 7020 čerpacích stanic, z toho 3940 veřejných. Ovšem pouze 2826 má nabídku rozšířeného sortimentu paliv a jsou tak pro krizové situace teoreticky využitelné.
Systém krizových karet SSHR funguje tak, že pokud je vyhlášen krizový stav, mohou hasiči a policisté přijet k nejbližší čerpací stanici, která je do systému zapojena, a na tuto kartu zdarma natankovat plnou nádrž. Naposledy to bylo při povodních v roce 2013. Tehdy SSHR vydala pro potřeby hasičů a policistů téměř milion litrů benzinu, nafty a leteckého petroleje. Aktuálně mají policisté a hasiči k dispozici po tisícovce těchto karet.
SSHR má na skladování a obměnu ropy a ropných produktů smlouvy se státními společnostmi Mero a Čepro, v jejichž nádržích jsou komodity uloženy. V materiálech pro vládu z roku 2017 správa uvedla, že udržuje nouzové zásoby ropy a ropných produktů v celkové výši téměř dvou milionů tun. Udržování ropných zásob podle Švagra stojí státní rozpočet zhruba 1,5 miliardy korun ročně.