Zapomeňte na plazmu. Češi se vrhli na nové televizory

Obchodníci se radují, klesající prodeje televizí zachránili bankéři a olympiáda.
Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - Po dvou slabších letech začali Češi opět nakupovat nové televizory. K vyšším tržbám pomohla prodejcům nejdříve listopadová měnová intervence České národní banky a nyní i blížící se zimní olympiáda v Soči.

Například v řetězci Electro World stoupla poptávka po televizích o čtvrtinu, v e-shopu Mall.cz o deset až patnáct procent. Podle internetového obchodu Alza.cz roste zájem o přístroje s větší obrazovkou, standardem se stávají úhlopříčky od 107 centimetrů.

Poté, co před dvěma až třemi lety vyvrcholila „výměna" televizí za digitální přístroje, museli výrobci a obchodníci nabídnout lidem další důvod, proč si koupit nový přístroj. LCD a plazmové televizory jsou podle nich minulostí, hitem jsou LED obrazovky.

Ke konci loňského roku vlastnilo televizor 96,5 procenta tuzemských domácností, zjistila agentura Mediaresearch. Přibližně 28 procent z nich má doma dva a více přístrojů. Televizor s plochou obrazovkou vlastní podle průzkumu agentury GfK už 70 procent lidí.

Stále delší úhlopříčky

„Olympiáda má jednoznačně vliv na poptávku po nových televizích, z našich dlouhodobých zkušeností se prodeje v tomto období zvedají o deset až patnáct procent," potvrzuje mluvčí e-shopu Mall.cz Michala Gregorová.

Obchodníkům také ještě dobíhají povánoční výprodeje. Těží také z listopadové intervence České národní banky, která oslabila korunu a přiměla lidi k dlouho odkládaným nákupům ještě za nižší ceny.

Prodej televizí v řetězci Electro World se za poslední dva týdny zvýšil o čtvrtinu oproti předchozím týdnům. „Z pohledu tržeb jsme zaznamenali ještě větší navýšení. Naši zákazníci totiž před sportovními událostmi preferují televize s co největší úhlopříčkou, u kterých je cena zpravidla vyšší," vysvětluje Petr Čihák, PR manažer Electro Worldu.

Změnu preferencí potvrzuje i mluvčí největšího e-shopu Alza.cz Šárka Jakoubková. Zatímco loni měla většina prodaných televizí úhlopříčku 80 až 101 centimetrů, letos se stávají standardem přístroje od 107 centimetrů.

Alza.cz v těchto dnech eviduje nárůst poptávky po televizích oproti běžným lednovým prodejům o 17 procent. Podle Jakoubkové prodeje patrně ještě porostou těsně před olympiádou a v jejím průběhu.

„Fanoušci často čekají do poslední chvíle na to, jaké promo akce obchodníci přichystají. Očekáváme, že se zahájením olympiády a s ohledem na naši kampaň zájem ještě poroste," přidává se také mluvčí Datartu Jana Choroušová.

Zájem o větší a lepší televize letos přiživí i další sportovní svátek - mistrovství světa ve fotbale.

Letošní „olympijský" nárůst je nicméně podle obchodníků nižší než v minulosti. "Sportovní akce se už na prodejích televizí neprojevují tak jako dříve. Myslím, že dominantně za případným nárůstem stojí spíše zvýšená marketingová aktivita prodejců než cokoli jiného," říká Tomáš Holý z řetězce Expert Elektro.

„Prodeje televizí před letošní olympiádou v Soči zatím vykazují mírně jiný průběh, než tomu bylo v minulosti, což souvisí s faktem, že mnoho domácností již ploché televizory vlastní," potvrzuje také Čihák z Electro Worldu.

Kromě televizí stoupá zájem také o projektory. „To pravděpodobně souvisí se stále populárnějším sledováním sportovních přenosů v barech a restauracích," vysvětluje Jakoubková.

Dosáhly vrcholu, nedokázaly držet krok

V současných prodejích jednoznačně vedou LED televizory. „LCD technologie vymizely z nabídky hned na začátku roku a plazmy jsou k dostání už jen v několika málo modelech. Postupně směřují ke stejnému osudu, který potkal LCD," říká mluvčí Euronicsu Bohuslav Komín.

Plazmové televize podle odborníků dosáhly svého kvalitativního vrcholu a dále nedokázaly držet krok s novými technologiemi, které nabízejí lepší obraz, nižší spotřebu i nižší hmotnost.

Nástup nových technologií zvedl poptávku po televizích už v roce 2009 - například Euronicsu se prodeje zvýšily meziročně téměř o čtvrtinu. V roce 2010 stoupaly o dalších 13 procent a poptávka vrcholila rokem 2011, kdy se zájem Čechů o nové televize zvedl o další desetinu. „Ukončení digitalizace ale přineslo v roce 2012 pokles poptávky o 12 procent. V loňském roce se pak podle našich odhadů prodalo o osm procent méně televizí než předloni," upřesňuje Komín z Euronicsu.

Také podle agentury GfK Czech zažili prodejci televizí největší boom v roce 2011 při postupném vypínání analogového vysílání. V roce 2012 již poptávka ochladla a celý trh propadl o více než desetinu. A pokles se nezastavil ani vloni. „V rámci panelového výzkumu jsme za rok 2013 zaznamenali meziroční pokles poptávky po televizích o sedm procent," upřesňuje Zdeněk Bárta z GfK Czech.

Ultra HD a OLED

Navzdory celkovému propadu trhy vloni rostly o prodeje technologických novinek. „Zákazníky oslovily zejména přístroje s větší úhlopříčkou a pokročilými funkcemi, jako je smart TV, 3D zobrazení a podobně. Již ale nevykompenzovaly ztráty u výrobků menších úhlopříček," říká Bárta.

Další impuls mají podle Komína přinést nové technologie, jež výrobci nyní uvádějí na trh - ultra HD a OLED," říká Bohuslav Komín z Euronicsu. OLED poskytuje jasnější a kontrastnější obraz než televizory LCD, má mnohem tenčí obrazovku a je energeticky úspornější.

Kvůli vysoké ceně je však za tyto technologie ochotna nebo schopna zaplatit jen malá část zákazníků. Například televize 50" s OLED technologií od firmy LG se nyní prodává za cenu okolo 200 tisíc korun. Podle odhadu společnosti Expert Elektro by do dvou let mohla jejich cena spadnout na desítky tisíc.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy