Zálohujme lahve, pomůžeme přírodě, říká studie. Vylepšeme dnešní třídění, míní firmy

Iva Špačková Michal Šenk Adéla Skoupá Iva Špačková, Michal Šenk, Adéla Skoupá
22. 1. 2019 16:29
Nový výrobek vznikne dnes v Česku díky třídění v kontejnerech zhruba ze šedesáti procent vyrobených PET lahví. Pokud se v Česku rozjede systém vracení lahví, pomůže to zvýšit recyklaci až na 90 procent. Tvrdí to studie pracovní skupiny Zálohujme.cz. Firmy zapojené do současného systému sběru obalů zálohování většinou nevylučují, ale domnívají se, že by mohlo pomoci vylepšit již fungující třídění. Podívejte se na jejich argumenty i na to, kolik by zavedení nového systému stálo.
Foto: Ondrášovka

Ondrášovka podporuje současný systém

Pro zachování současného systému je i konkurent KMV společnost Ondrášovka. Podle jejího šéfa by se měl revidovat stávající systém sběru a teprve poté jej začít zpochybňovat.

"Analýzy INCIEN se opírají o starší data a z nich projektují budoucnost. Představené materiály navíc řeší jen omezený sortiment, jen jeden druh plastu a plechovkových obalů. U plastu a PET to ale znamená, že ze stávajícího systému vytáhnete 40 procent objemu a 25 procent váhy do systému jiného a ten stávající se s tím musí vypořádat. A to nemusí být snadné, protože je celý nějak ekonomicky i provozně nastaven. Pak tím také bude různě limitován sběr ostatních druhů plastů," upozorňuje Libor Duba, ředitel společnosti Ondrášovka.

Konkrétně v praxi se něco podobného podle něj stalo v Německu, kde ostatní recyklace po zavedení záloh na plastové lahve klesla. "Dnešní prezentace bereme jako základ pro další debaty o tématu. Náš postoj zatím zůstává u toho, že zavedení záloh by mělo na úroveň celkové recyklace, její ekonomiku, ale i celkové fungování systému separovaného i komunálního odpadu negativní vliv. A jsme proti tomu," dodává s tím, že k dosažení hranice 90 procent recyklace u plastů v dalších deseti letech jde dojít i ve stávajícím systému.

 

Právě se děje

Další zprávy