Za nelegální kácení stromů dostalo poprvé trest vedení firmy

ČTK ČTK
2. 9. 2015 13:16
Soud v Česku poprvé potrestal členy vedení firmy za to, že nechali navzdory úřednímu zákazu pokácet stromy v soukromém lese. Česká inspekce životního prostředí navíc firmě Wood-Steel za nepovolené kácení stromů vyměřila pokutu 400 000 korun. Počet případů nelegální těžby se zvyšuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Olomouc - V Česku byli odsouzeni první tři lidé za to, že jako členové vedení firmy nechali navzdory úřednímu zákazu pokácet stromy v soukromém lese. Podmíněné tresty za zneužití vlastnictví lesa dostali tři lidé ze společnosti Wood-Steel, která přes úřední zákaz pokácela mladé stromy v zakoupeném lese na Olomoucku.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) navíc firmě Wood-Steel za nepovolené kácení stromů vyměřila pokutu 400 000 korun, informovala mluvčí inspekce Radka Burketová. Nelegální těžba dřeva se v poslední době opět rozmáhá. Podnikavci si mohou díky vysokým cenám dřevní hmoty přijít na miliony korun.

Vykácení stromů mladších 80 let v lese u Nové Hradečné na Olomoucku inspektoři zjistili na podzim 2012. "Lesní porosty do tohoto věku zákon na ochranu lesa před mýtní těžbou chrání. Lesní pozemek s porostem koupila společnost Wood-Steel a přes písemný zákaz příslušné státní správy lesa Městského úřadu Uničov ihned nechala dřevo vytěžit najatou firmou," uvedla Burketová.

Podmíněné tresty

Případ vyšetřovala policie a nedávno se dostal k soudu. "Ten vůbec poprvé odsoudil v souvislosti s nelegálním kácením konkrétní fyzické osoby, které ho nařídily, a to za zneužití vlastnictví," uvedla Burketová. Třem osobám, které byly v době nepovolené těžby v pozici statutárních orgánů společnosti nebo za ni jednaly, soud uložil podmíněné tresty. "Podle soudu jednaly tak, že úmyslně vymýtily les a ponechaly jej bez obnovy uložené jim lesním zákonem," dodal ředitel olomouckého inspektorátu ČIŽP Radek Pallós.

Po nepovolené těžbě mladých stromů vznikla u Nové Hradečné na ploše 0,96 hektaru holina, kvůli níž okolní lesní porosty začal ohrožovat vítr a kůrovec. ČIŽP proto firmě Wood-Steel uložila pokutu 400 000 korun. Podle Pallóse se obavy lesníků z šíření kůrovce nakonec naplnily. Z plochy čtyř hektarů musely být odstraněny napadené stromy, přičemž plocha bez lesního porostu se stále zvětšuje.

Firmě Wood-Steel už ČIŽP vyměřila několik pokut za to, že nelegálně kácela stromy i na jiných místech v Česku. "V letech 2009 až 2014 to bylo osm pokut a opatření ve výši 4,3 milionu korun. K tomu bylo jednomu z právě odsouzených uloženo různými oblastními inspektoráty ČIŽP celkem dvacet pokut a opatření k nápravě v souhrnné výši 3,59 milionu korun," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Wood-Steel je od června na návrh likvidátorky v konkurzu. Z insolvenčního rejstříku vyplývá, že soud loni kvůli machinacím při prodeji dřeva rozhodl o zrušení společnosti. Bývalý šéf dozorčí rady zájemcům o dřevo nepravdivě tvrdil, že firma vlastní lesy, z nichž má být vytěženo. Společnost od zájemců inkasovala peníze, dřevo ale nedodala. Soud škodu vyčíslil na 720 000 korun. Společnost čelila několika exekučním řízením.

Cena dřeva opět roste

Počet případů nelegální těžby se zvyšuje. "Opakuje se fenomén, který jsme mohli zažít před deseti lety. Je to byznys a dřevo se vyplácí prodávat," uvedl Pallós. V některých předchozích letech se dřevo takřka vůbec nelegálně netěžilo, nyní je situace kvůli jeho rostoucím cenám opačná.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Stát promine DPH u darů zdravotníkům nebo záchranářům

Ministerstvo financí promine daň z přidané hodnoty (DPH) u služeb nebo zboží, které poskytli dárci bezúplatně zdravotníkům, složkám integrovaného záchranného systému, armádě nebo zařízením sociálních služeb. Jde například o darování zdravotnického materiálu nebo občerstvení. Odpuštění daně platí od 12. března do skončení nouzového stavu. Zároveň ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) promine stokorunový správní poplatek spojený s vydáním potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu. Vztahuje se to na potvrzení vydaná na základě žádostí, které budou podány ode dne účinnosti rozhodnutí do konce července. Opatření je ale omezeno na potvrzení vydávaná finanční nebo celní správou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy