Od klasické dvacetikoruny s knížetem Václavem na koni se nové vzory liší jinou rubovou stranou. Ta má tři varianty a nese portréty hlavních tvůrců československého státu - Tomáše Garrigua Masaryka, Milana Rastislava Štefánika a Edvarda Beneše.
"Protože se nejedná o pamětní, ale oběžné mince, nejsou distribuovány smluvními partnery České národní banky. Je možné si je pouze vyměnit za jiné mince či bankovky na územních pracovištích banky, tedy v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Plzni, Ústí nad Labem a v Českých Budějovicích, a to v běžných pokladních hodinách," říká tisková mluvčí banky Petra Vodstrčilová, podle níž se dnes dlouhé fronty tvoří nejenom u banky v centru Prahy, ale také na ostatních místech v republice.
Maximálně devět mincí na osobu
"Nové mince se těší velkému zájmu veřejnosti. To je v případech takovýchto mimořádných emisí, a to obzvlášť v první den, kdy jsou k dostání, přirozené. Ujišťujeme veřejnost, že mince budou k dostání i v dalších dnech," doplňuje mluvčí Vodstrčilová.
V Praze musela banka nainstalovat uzávěru fronty, od které dál už dnes zájemce neuspokojí. Novými dvacetikorunami se tak dnes v Praze pochlubí jen několik set osob.
ČNB stanovila limit výměny na tři kusy mincí od každého vzoru na osobu, celkem tedy devět mincí v celkové hodnotě 180 Kč. Do oběhu se dostane 200 tisíc kusů mincí od každého motivu, celkem tedy 600 tisíc mincí emise s názvem Významné osobnosti československého státu. Toto množství by podle banky mělo zájem veřejnosti uspokojit.
Budou mít tyto mimořádné mince v budoucnu i mimořádnou cenu? A zjistěte, zda se už dnes dají v našich peněženkách najít numismatické zajímavosti a proč jejich hodnota roste? Čtěte v následujícím přehledu: