VW zkoumá možnost vymáhání odškodného po bývalém šéfovi. Winterkorn může přijít o veškerý majetek

ČTK ČTK
7. 5. 2018 6:25
Sedmdesátiletý Winterkorn byl minulý týden ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem obviněn z podvodu a spiknutí.
Martin Winterkorn
Martin Winterkorn | Foto: Reuters

Berlín - Dozorčí rada německého automobilového koncernu Volkswagen zkoumá, zda by mohla po bývalém generálním řediteli podniku Martinu Winterkornovi požadovat odškodné v souvislosti s emisní aférou. Informoval o tom mluvčí rady. Podle listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung tak hrozí Winterkornovi ztráta veškerého majetku.

"Toto zkoumání trvá již delší dobu a je prováděno nezávisle na postupu úřadů," řekl mluvčí agentuře DPA. Dodal, že zatím v tomto směru nepadlo žádné rozhodnutí.

Sedmdesátiletý Winterkorn byl minulý týden ve Spojených státech v souvislosti s emisním skandálem obviněn z podvodu a spiknutí. Podle agentury AP je nicméně velmi nepravděpodobné, že by byl bývalý šéf Volkswagenu do USA vydán.

Skandál propukl v září 2015, kdy americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) automobilku obvinila, že do vozů s naftovým motorem instalovala software umožňující manipulovat s testy emisí oxidů dusíku. Volkswagen následně přiznal, že po celém světě takovýmto softwarem vybavil kolem 11 milionů naftových aut, mimo jiné i zhruba 1,2 milionu vozů Škoda Auto.

pmh

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy