Vozidel se zaplaceným povinným ručením je u nás už 7 milionů

čtk
27. 4. 2014 15:00
Na silnicích jezdí v tuto chvíli necelá dvě procenta vozidel, která nemají pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Počet vozů pojištěných v rámci pojištění odpovědnosti za provoz motorových vozidel, takzvaného povinného ručení, v roce 2013 stoupl o 117 000 na 6,99 milionu aut.

Na svých webových stránkách má tento údaj uvedený Česká kancelář pojistitelů (ČKP). Registrovaných vozidel bylo podle statistiky Centrálního registru vozidel asi 7,66 milionu.

Počty smluv uzavřených s jednotlivými pojišťovnami

Allianz 681 000

AXA 225 000

ČPP 1 052 000

Česká pojišťovna 1 711 000

ČSOB Pojišťovna 524 000

Direct 0

Generali  506 000

Hasičská vzájemná pojišťovna 44 000

AIG 0

Kooperativa 1 442 000

Slavia 171 000

Triglav 189 000

UNIQA 314 000

Wüstenrot 131000

Největší nárůst počtu smluv letos zaznamenala opět AXA Pojišťovna, bylo to 81 000. Naopak 44 000 pojištěných vozidel ubylo podle údajů ČKP pojišťovně Direct, která koncem června 2012 ukončila prodeje nových pojistných smluv v ČR.

Dlouhodobým cílem kanceláře je snižovat počet nepojištěných vozidel na českých silnicích. Podle odhadu ČKP jich v ČR jezdí zhruba 126 000, což představuje 1,66 procenta z celkového počtu reálně provozovaných registrovaných vozidel. V meziročním srovnání zůstal v roce 2013, i přes nárůst počtu registrovaných vozidel, počet nepojištěných automobilů na stabilní úrovni.

"Česká republika jednoznačně patří mezi země, kde se daří držet počet nepojištěných vozidel na nízké úrovni. I přesto loni nepojištění způsobili 3105 škod a rozhodně nešlo jen o ťukance. Řešili jsme například 15 smrtelných nehod a desítky událostí, kde škoda přesáhla milion korun," uvedl výkonný ředitel kanceláře Jakub Hradec. Nepojištěné škody ČKP zlikviduje a vyplacené plnění vymáhá na nepojištěném viníkovi.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby takzvaně segmentuje, tedy stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru a dalších kritérií. Pojišťovny nabízejí klientům čím dál víc možností připojištění k povinnému ručení, poskytují též různé slevy. Srovnání jednotlivých produktů pojišťoven je tak obtížné. Letos a loni přistoupily pojišťovny ke zdražování pojistek.

Česká kancelář pojistitelů je profesní organizací pojišťoven, které poskytují povinné ručení. Spravuje garanční fond, z něhož hradí poškozeným škody, jež jim byly způsobeny nepojištěnými vozidly. Kancelář následně tyto škody vymáhá po řidičích a vlastnících nepojištěných vozidel.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 2 hodinami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy