Vítkovice Steel se loni dostaly do miliardové ztráty. Byl to složitý rok, komentují

ČTK ČTK
15. 9. 2019 10:55
Ostravská hutní společnost Vítkovice Steel, která produkuje válcované výrobky z oceli, se po předloňském zisku 191 milionů korun dostala loni do ztráty 1,68 miliardy korun. Podle firmy byl rok 2018 složitý, ale po řadě racionalizačních opatření, snížení výrobních nákladů a zvýšení efektivity výroby očekává pro rok 2019 opět kladné hospodaření.
Rok 2018 proběhl ve znamení velkých změn a turbulencí na světovém trhu. Ty zasáhly i ocelárenský průmysl, tvrdí předseda představenstva Dmitrij Ščuka.
Rok 2018 proběhl ve znamení velkých změn a turbulencí na světovém trhu. Ty zasáhly i ocelárenský průmysl, tvrdí předseda představenstva Dmitrij Ščuka. | Foto: ČTK

Provozní zisk před započtením úroků, daní a odpisů (ukazatel EBITDA) firmě z 421 milionů klesl na loňskou ztrátu 341 milionů korun. Tržby ale společnosti vzrostly, z 8,75 miliardy korun v roce 2017 na 9,4 miliardy korun v roce 2018. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

"Rok 2018 proběhl ve znamení velkých změn a turbulencí na světovém trhu. Ty zasáhly i ocelárenský průmysl. Dokázali jsme na situaci flexibilně reagovat, máme nadále respekt a renomé spolehlivého partnera a prosperující společnosti," uvedl předseda představenstva Dmitrij Ščuka.

Vítkovice Steel jsou největším výrobcem ocelových plechů v České republice. Firma je v Česku jediným výrobcem štětovnic, které se používají především při zakládání staveb a zpevňování břehů vodních cest, a jedním ze dvou výrobců v Evropské unii.

Předseda představenstva uvedl, že ceny bram (polotovarů) byly v minulém roce vysoké. "Současně ale ceny plechů zůstaly ve stejné rovině, což vedlo ke snížení ziskovosti," uvedl Ščuka.

Produkci zasáhl import z Číny

Především produkci štětovnic podle něj negativně zasáhl negativní vliv importu z Číny. Důsledkem byl prudký propad poptávky a cen, což ve firmě vedlo k odstávkám na těžké profilové trati a snížení výroby štětovnic.

"Ochranná opatření EU směřující ke snížení dovozu štětovnic za dumpingové ceny přišla bohužel pozdě a nedokázala zvrátit nepříznivý trend v daném roce. Ochranná opatření se však konečně projevila ke konci roku 2018 a nastartovala pozitivní trend pro rok 2019," uvedl Ščuka.

Vítkovice Steel mají přes 900 zaměstnanců. Více než 60 procent produkce loni firma exportovala, přičemž přes 98 procent vyvezených výrobků putovalo na trhy EU. Její výrobky nacházejí uplatnění ve stavebnictví, strojírenství, při stavbě lodí, výrobě tlakových nádob nebo stavebních strojů. Firma patří skupině soukromých investorů skrytých za společnostmi se sídlem na Kypru.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Pohřešovaný 73letý houbař na Prostějovsku byl nalezen mrtvý

Tragicky skončilo pátrání po třiasedmdesátiletém houbaři z Olomouce, který se ve středu ztratil rodině v lesích na Prostějovsku. Muž, kterého hledaly desítky policistů a hasičů i vrtulník s termovizí, byl dnes nalezen bez známek života. ČTK to řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Podle něj bylo vyloučeno cizí zavinění smrti muže. Příčinu úmrtí blíže určí nařízená pitva.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy