Vína je nejméně za posledních padesát let, hlásí producenti. Nedostatek pokryjí zásoby

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 24. 10. 2017 14:29
Světová produkce vína letos dosáhne zřejmě nejslabšího výsledku od roku 1961. Na vině je především nepříznivé počasí - mrazy a sucho - v evropských zemích. V České republice má být sklizeň hroznů podle prvních odhadů vinařů nicméně lepší než ta loňská
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: komerční obsah

Paříž - Světová produkce vína se v letošním roce sníží o 8,2 procenta na 246,7 milionu hektolitrů. Odhaduje to Mezinárodní organizace vinné révy a vína (OIV). Pokud se předpoklad naplní, bude to nejslabší výsledek od roku 1961.

Na vině jsou především mrazy a sucha v zemích Evropské unie, kde se čeká pokles produkce o 15 procent. Loni objem celosvětové produkce klesl o 3,2 procenta.

Zatímco v Itálii se letos očekává pokles produkce o 23 procent na 39,3 milionu hektolitrů, ve Francii to má být o 19 procent na 36,7 milionu. Nižší objem produkce očekává také Španělsko a Německo, s vyšší sklizní se naopak počítá v Portugalsku, Rumunsku, Maďarsku a Rakousku

Ve Spojených státech amerických by produkce měla zůstat beze změny na 23,3 milionu hektolitrů. Čísly z této čtvrté největší producentské země ale ještě mohou zahýbat letošní rozsáhlé požáry v Kalifornii.

Jižní Amerika počítá po loňském špatném roce, kdy úrodu nepříznivě ovlivnil klimatický jev El Niño, spíše s růstem produkce vinné révy. V Argentině by měl činit až 25 procent.

Více vinných hroznů letos podle odhadu OIV vyprodukuje také Austrálie. Stabilní úroda se očekává v Číně, která je sedmým největším producentem vína na světě.

Pokles globální produkce by ale neměl vést k nedostatku vína. Sklepy skrývají pro případ špatné úrody dostatečné zásoby z předchozích let. OIV odhaduje světovou spotřebu na 240,5 až 245,8 milionu hektolitrů.

V České republice má být letošní sklizeň hroznů podle prvních odhadů vinařů lepší než ta loňská, a to navzdory jarním mrazům, které zasáhly hlavně vinice na jižní Moravě. Svaz vinařů odhaduje, že vinaři letos sklidí hrozny, z kterých udělají 580 000 hektolitrů vína, což je o 15 000 více než loni.

Společnost Bohemia Sekt počítá se zhruba stejnou sklizní, jaká byla loni, tedy zhruba 7500 tun hroznů. To znamená stav dvacet až třicet procent pod dlouhodobým průměrem firmy. "Na vině jsou nejen jarní mrazy, ale také škody způsobené přemnoženou lesní zvěří, a především pak chladné a deštivé počasí, které komplikovalo velkou část období sklizně jak strojům, tak lidem," říká ředitel společnosti Ondřej Beránek. Nejhorší sklizeň byla podle něj v roce 2010, kdy malou úrodu způsobily především plísňové choroby a krupobití.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Řekl to mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Zemřel na následky svých zranění," uvedl Řičář. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump slíbil, že ještě před volbami zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku

Americký prezident Donald Trump slíbil, že před prezidentskými volbami v roce 2020 zveřejní "finanční hlášení" o svém majetku. Šéf Bílého domu to ve čtvrtek napsal na Twitteru. Zda to bude daňové přiznání, které Trump vytrvale odmítá publikovat a kvůli němuž ho žalují opoziční demokraté, není z prezidentova tweetu zřejmé.

Opozice, usilující o prosazení ústavní žaloby prezidenta kvůli takzvané ukrajinské kauze, vede proti Trumpovi boj hned na několika frontách. Jednou z nich jsou právě daňová přiznání, jejichž zveřejnění sice americké zákony prezidentům nenařizují, ale od dob Richarda Nixona je to v USA běžné. Trump se dosud hájil tím, že jeho majetek je auditován.

Zdroj: ČTK
Další zprávy