Turistů v tuzemsku přibývá. Těch zahraničních může být letos více než obyvatel Česka

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 8. 11. 2019 13:28
Do ubytovacích zařízeních v Česku přijelo ve 3. čtvrtletí celkem 7,5 milionu hostů, tedy meziročně o 2,6 procenta více. Noclehů přibylo o 1,7 procenta, turisté strávili v hotelech a penzionech v hlavní turistické sezoně celkem 20,9 milionu nocí, uvedl v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Nejvíce turistů přijelo tradičně z Německa, následovali Poláci a Slováci. Ubylo Číňanů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: iStock

Od začátku roku do konce září pak vzrostl počet hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v Česku v meziročním srovnání o 3,1 procenta na celkem 17,3 milionu lidí.

Turistický ruch v Česku má tak i letos nakročeno na rekord. Loňský rok byl přitom rekordní jak z hlediska počtu domácích hostů, tak hostů zahraničních. V obou případech se jich loni ubytovalo zhruba 10,6 milionu, tedy jen o něco méně, než je obyvatel Česka. "Počet zahraničních hostů tak v letošním roce velmi pravděpodobně překoná počet obyvatel České republiky, a to poprvé v historii," odhaduje ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Domácích hostů v ubytovacích zařízeních meziročně přibylo o 2,8 procenta, zahraničních pak o 2,3 procenta - za první tři čtvrtletí je to tedy celkem již 8,3 milionu cizinců. Ve srovnání s loňským létem přijelo více turistů do všech krajů Česka s výjimkou Vysočiny, kde se snížil počet návštěvníků z ciziny. 

Nejvíce hostů přijelo tradičně do hlavního města, bylo jich téměř 2,3 milionu. Jihomoravský kraj navštívilo 813 000 turistů, Jihočeský kraj téměř 800 000. Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenal Olomoucký kraj, kam přijelo 256 000 hostů, což bylo o 9,2 procenta více než loni. Pouze ve dvou krajích meziročně klesl počet přenocování. Na Vysočině to bylo o 2,7 procenta, v Pardubickém kraji o dvě procenta.

Návštěvnost hotelů byla vyšší o 2,5 procenta, v penzionech se ubytovalo o 6,4 procenta více lidí a kempy přivítaly stejný počet hostů jako loni. Ve všech třech typech ubytovacích zařízení se ve srovnání s loňským létem zvýšil počet přenocování.

Do ČR dorazilo od července do září 586 000 Němců, což byl nárůst o procento. O více než 15 procent se zvýšil počet turistů z Polska, kterých přijelo 239 000. Slováků přibylo o 5,7 procenta na 233 000, Američanů o 6,5 procenta na 212 000. Pátou nejpočetnější národností mezi turisty jsou Číňané, kterých ale meziročně ubylo o 2,2 procenta na 210 000. Snížil se také zájem Britů, Korejců nebo Nizozemců.

Do cestovního ruchu se podle analytiků promítá situace ve světě. Úbytek čínských turistů tedy souvisí s nepříznivým tlakem, pod kterým se čínská ekonomika ocitá v důsledku dlouhotrvající obchodní války s USA. U Britů je zase pokles návštěvnosti dán nejistotou spjatou s brexitem.

"V případě čínských turistů se jedná trochu o celkové ochlazení. Je to dáno i silnou základnou v minulých letech, protože Číňanů dlouhodobě na českém trhu přibývalo. Byl to zdrojový trh, který dlouhodobě vykazoval v českém cestovním ruchu nejvyšší přírůstky," říká vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura. Nemyslí si, že by příliv čínských turistů ovlivnily zhoršené vztahy mezi Prahou a Pekingem a následné vypovězení partnerské smlouvy mezi hlavními městy obou zemí ze strany pražské rady.

Naopak například v návštěvnosti polských hostů se podle ekonomů odráží dobrý výkon jejich ekonomiky, který v uplynulých čtvrtletích vysoce předčí výkon ekonomiky české. "Symbolem zájmu polských návštěvníků o Česko se loni na jaře a v létě stal jejich nápor v Adršpachu, kvůli němuž několik dní v řadě kolabovala místní doprava," připomíná Kovanda.

Nejvíce nocí strávili v českých ubytovacích zařízeních rovněž Němci, a to 1,65 milionu. Následují Rusové, Američané, Slováci a Poláci.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

před 1 hodinou

Strany v Libereckém kraji dnes podepsaly koaliční smlouvu.

Zástupci vítězných Starostů pro Liberecký kraj, Pirátů a ODS dnes v Oblastní galerii v Liberci podepsali koaliční smlouvu pro Liberecký kraj. Klíčovým úkolem pro nejbližší období je zvládnutí koronavirové krize, řekl po podpisu smlouvy novinářům lídr Starostů a současný hejtman Martin Půta. Koalice má 32 hlasů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Ustavující zasedání, které zvolí nové vedení kraje, se uskuteční v úterý 3. listopadu.

"Dohodli jsme se na spolupráci, která bude navazovat na práci v minulých osmi letech a zároveň má ambice věnovat se výzvám, které před Libereckým krajem stojí. Shodli jsme se na tom, že koncem března příštího roku projednáme úpravu programového prohlášení. To už bychom měli znát dopady pandemie koronaviru do rozpočtu kraje," doplnil hejtman.

Starostové v Libereckém kraji vyhráli volby potřetí v řadě.

Další zprávy