Pusťte na Facebook děti, nabádá jeho zakladatel

LP Fish
31. 5. 2011 17:05
Mark Zuckerberg by rád, aby zřízení profilu na jeho sociální síti nebylo zapovězeno dětem, mladším třinácti let
Foto: Reuters

Šéf Facebooku se při nedávném rozhovoru pro CNN svěřil novinářům, že by rád snížil věkovou hranici pro legální přístup na sociální síť Facebook. Zpráva o tom, že chce na Facebooku zlegalizovat nezletilé uživatele, vzbudila vlnu emocí.

Řada rodičů neskrývá obavy o své potomky a rádi by je před „svody" sociální sítě uchránili alespoň do puberty. Zuckenberg však zdůrazňuje možnou vzdělávací funkci sociální sítě a přitom hlavně hodlá legalizovat současnou reálnou situaci.

Pět milionů desetiletých

Z dvaceti milionů nezletilých Američanů, kteří v minulých letech pravidelně používali Facebook, bylo totiž podle průzkumů serveru Consumer Reports 7,5 milionů mladších 13 let a z toho 5 milionů dětí mladších deseti let. I když v Evropě bude asi počet dětí na Facebooku nižší, může se otázka zda děti patří na Facebook, zdát trochu zbytečná.

Pokud vaše dítě používá počítač, a v poslední době hlavně chytrý telefon, je velmi pravděpodobné, že svůj profil s falešným datem narození už na Facebooku má.

Nuda v rezervaci

Je totiž nutné si uvědomit, že většině dospívajících přijdou pokusy vytvořit pro ně výhradně dětskou sociální síť s přísnějšími pravidly (jako je například americká Togetherville) stejně zábavné, jako trávit čas v nejsvobodnější zemi světa v indiánské rezervaci.

Otázku lze proto otočit a vrátit ji zpět do rodinného kontextu. Chcete aby mělo vaše dítě facebookový profil? Pokud ne, nekupujte mu chytrý telefon a jeho počítač nepřipojujte k internetu. I tak si ho ale možná založí.

Druhá možnost je tedy probrat s ním i tuto variantu a potom jeho profil pravidelně kontrolovat, nastavit mu dobře stupeň zabezpečení soukromí a kontrolovat, jaké aplikace používá. Stejnou péči je pak nutné věnovat chytrému telefonu.

Z výše zmíněné studie Consumer Reports totiž také vyplývá, že přítomnost dětí a jejich přátel na Facebooku vede mimo jiné k velkému počtu zneužití profilů. Stávají se snáze obětí krádeže identity, distribuce virů a problémem mohou být i (pro tuto věkovou skupinu zcela nevhodné) témata různých průzkumů.

Budou v bezpečí

Na jednu stranu je tedy dobré smířit se s tím, že okolní svět bude lépe zvládat dítě, připravené na možné eventuality jeho „virtuální" sféry. Nutno dodat, že větší nebezpečí než na Facebooku mu zcela jistě hrozí cestou ze školy, nebo když jej pošlete nakoupit do supermarketu.

Zároveň je ale nutné položit si otázku, co vlastně legalizace dětských uživatelů na největší sociální síti přinese dobrého. Zuckerbergova odpověď na tuto otázku příliš přesvědčivě nezní. "Zatím ta omezení nebyla zrušena. Až budou, uvidíme, co zafunguje. Na to, aby děti byly v bezpečí, klademe velký důraz," odpověděl Zuckerberg CNN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy