O úmrtí Havla se nejdřív psalo na Facebooku a Twitteru

David Slížek
18. 12. 2011 13:30
Sociální sítě přinesly první neověřené zprávy o úmrtí bývalého českého prezidenta, klasická média pak zprávu publikovala už ověřenou
Václav Havel v trending topics na Twitteru
Václav Havel v trending topics na Twitteru | Foto: Twitter

Praha - Úmrtí Václava Havla se v neděli stalo hlavním tématem na sociálních sítích v Česku. A byly to právě sociální sítě, na kterých se zpráva o jeho úmrtí objevila jako první.

Na Twitteru se informace objevila ve formě neověřené spekulace poprvé v 11:37, kdy účet @exnovinář napsal "Volají mi známí, že zemřel Václav Havel. Že to není pravda..."

Na Facebooku byl zřejmě první zmínkou status bývalého Havlova tajemníka Vladimíra Hanzela. Ten v neděli před polednem napsal lakonické sdělení: "Dnes ráno v 10:15 zemřel Václav Havel :-(((("

Krátce po poledni se pak už ověřená zpráva objevila na stránkách většiny hlavních českých zpravodajských serverů.

Nekrolog od července

Ukázalo se přitom, že v některých redakcích byli na zprávu o Havlově smrti předem připraveni.

Bloger Daniel Dočekal upozornil na nekrolog serveru iHned.cz, ve kterém po publikování zůstalo datum jeho původního vzniku: 13. července 2011.

Datum je pochopitelné - v červenci totiž média psala o Havlově zhoršeném zdravotním stavu.

Jméno Václava Havla se také rychle - během asi hodiny - dostalo do seznamu nejzmiňovanějších témat Twitteru (tzv. trending topics).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, lámal stromy a odřízl tisíce domácností od elektřiny

Silný vítr v noci a během sobotního dopoledne v několika krajích zkomplikoval dopravu a zaměstnal hasiče, kteří odstraňovali hlavně stromy popadané na silnice, železniční tratě, chodníky, automobily či elektrické dráty. Nejsilnější poryvy zaznamenali meteorologové brzo ráno na Sněžce, kde vítr foukal v nárazech rychlostí až 166 kilometrů za hodinu. Kvůli poruchám na elektrickém vedení byly ráno tisíce domácností bez elektřiny, nejvíc - přes 20 tisíc odběrných míst - v Pardubickém kraji.

Aktuální výstraha meteorologů na silný vítr se od neděle rozšíří na většinu republiky s výjimkou většiny západních Čech, foukat má až do pondělního rána. Největší nebezpečí hrozí ve Frýdlantském výběžku na severu Čech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy