O úmrtí Havla se nejdřív psalo na Facebooku a Twitteru

David Slížek
18. 12. 2011 13:30
Sociální sítě přinesly první neověřené zprávy o úmrtí bývalého českého prezidenta, klasická média pak zprávu publikovala už ověřenou
Václav Havel v trending topics na Twitteru
Václav Havel v trending topics na Twitteru | Foto: Twitter

Praha - Úmrtí Václava Havla se v neděli stalo hlavním tématem na sociálních sítích v Česku. A byly to právě sociální sítě, na kterých se zpráva o jeho úmrtí objevila jako první.

Na Twitteru se informace objevila ve formě neověřené spekulace poprvé v 11:37, kdy účet @exnovinář napsal "Volají mi známí, že zemřel Václav Havel. Že to není pravda..."

Na Facebooku byl zřejmě první zmínkou status bývalého Havlova tajemníka Vladimíra Hanzela. Ten v neděli před polednem napsal lakonické sdělení: "Dnes ráno v 10:15 zemřel Václav Havel :-(((("

Krátce po poledni se pak už ověřená zpráva objevila na stránkách většiny hlavních českých zpravodajských serverů.

Nekrolog od července

Ukázalo se přitom, že v některých redakcích byli na zprávu o Havlově smrti předem připraveni.

Bloger Daniel Dočekal upozornil na nekrolog serveru iHned.cz, ve kterém po publikování zůstalo datum jeho původního vzniku: 13. července 2011.

Datum je pochopitelné - v červenci totiž média psala o Havlově zhoršeném zdravotním stavu.

Jméno Václava Havla se také rychle - během asi hodiny - dostalo do seznamu nejzmiňovanějších témat Twitteru (tzv. trending topics).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do sněmovny

Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do sněmovny, které si vyžádal zásah Ústavního soudu. Předseda komise Zdeněk Hraba (STAN) označil novelu za kompromisní. Část senátorů by ale do předlohy ráda vložila korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora bude o volební novele rozhodovat koncem dubna.

"Nová volební úprava není dokonalá, ale pořád je lepší než to, co jsme tu měli a co bylo označeno Ústavním soudem za protiústavní," uvedl Hraba. Podotkl, že novela zmírňuje nerovnosti mezi stranami s vyšším a nižším ziskem hlasů voličů. "Vnímám to jako kompromis vyjednaný napříč politickým spektrem," dodal Hraba. Také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil sněmovní verzi novely za úspěch a výsledek dohod mezi sněmovnou a Senátem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy