Nejčastější jméno českého Facebooku? Martin Novák

LP Fish
15. 11. 2011 13:25
Češi mají na Facebooku již přes 3 miliony profilů, mnohdy duplicitních i falešných
Foto: Repro Aktuálně.cz

Český Facebook má skoro 3,5 milionu účtů a nejvíc žije ve čtvrtek, kdy na něm nejvíce publikují i správci stránek.

Opatrnější jsou na něm muži - častěji než ženy si totiž své profily schovávají.

Zajímavá fakta přináší nová studie agentury H1 Česko v sociálních sítích 2011 (ke stažení zde).

Na Facebooku se švindluje

Facebook podle průzkumu registruje prostřednictvím svého reklamního rozhraní 3 miliony 430 tisíc českých profilů.

Porovnáním s údaji Českého statistického úřadu o počtu obyvatel v jednotlivých věkových kategoriích však studie zjistila, že zejména ve věkové skupině 14 - 21 má mnoho lidí zřejmě dva i více profilů. A to i přesto, že to pravidla Facebooku nedovolují.

Data ke studii Česko na sociálních sítích výzkumníci sesbírali z 2 470 000 veřejných účtů a stránek. Z údajů vyplývá, že žen je na českém Facebooku o 150 000 víc než mužů (pokud ovšem můžeme věřit, že lidé v tomto směru uvádějí pravdivou informaci). 

Čtyři procenta uživatelů pak své pohlaví vůbec neudávají. Opatrných uživatelů, kteří si své profily uzavřeli před neznámými návštěvníky, je mezi českými muži 55 % a mezi ženami 47 %.

Nejběžnějším příjmením na Facebooku jsou Novákovi, Novotní a Svobodovi. Co se týče křestních jmen, vyhrává Martin, Petr a Jana, uvádí studie.

Facebook jako televize

Doba, kterou Češi tráví na Facebooku, nápadně připomíná čas, ve kterém se minulé generace potkávaly v obývacím pokoji u televize. Největší aktivita nastává po 18:00 a končí s 22:00.

Facebookové stránky naopak publikují především přes den, v průběhu běžné pracovní doby, a míjejí se tak s dobou největší aktivity uživatelů.

Češi na svých zdech publikují především odkazy na stránky mimo Facebook. Odkazy tvoří 58 % sdíleného obsahu. Statusy, které neobsahují nic jiného než text, tvoří 17 %. Fotky nebo videa tvoří 10 % a komentáře 14,5 % obsahu českého Facebooku.

Twitter: 90 nových účtů denně

Český a slovenský Twitter má podle studie v současné době 79 000 účtů. V letošním roce se přitom přidala téměř třetina (32 %) existujících účtů. Denně se na Twitteru objeví okolo 90 nových účtů z Česka nebo Slovenska.

Řada z nich je ale v podstatě mrtvých - více než 9000 účtů totiž nikoho nesleduje a nemají ani žádné následovníky. Skoro polovina (48 %) účtů pak má do 5 followerů a 93 % účtů jich má maximálně sto.

Pouze 250 účtů československého Twitteru přitáhlo pozornost více než 1 500 followerů.

Obsah Twitteru tvoří 500 účtů

Skoro polovinu (49 %) všech českých tweetů obsahu píše 500 nejaktivnějších účtů. I mezi nimi jsou však velké rozdíly.

Nejaktivnějším účtem jsou roboticko-informační @zpravy, které průměrně publikují 1650 tweetů denně. Naopak asi 30 000 uživatelů vypublikovalo dosud maximálně 5 tweetů.

Nejsledovanějším twitterovým účtem, který uvádí lokalitu Česká republika, je anglicky psaný fanouškovský účet Justina Biebera @awwbieber se 119 000 followery.

Následuje ho opět mezinárodně pojatý účet @weluvbrazil, který patří dvojici modelek českého původu z brazilské reality show Tchecas do Brazil se 117 000 followery.

Úspěšné jsou také v angličtině psané účty sportovců, jako je český cyklista Roman Kreuziger (@Roman86_K) či slovenská tenistka Dominika Cibulková (@Cibulkova). Firemním účtem s největším počtem (přes 28 000) followerů je @avast_antivirus, nejvíc si však lidé píší o účtu @vodafone_cz.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy