Háčky a čárky do webových adres? Chaos, který nechceme

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 2. 2013 11:00
Proti zavedení systému IDN se vyslovilo 68 % uživatelů internetu a 71 % organizací
Internet, ilustrační snímek
Internet, ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Specialita české gramatiky - diakritika - se zatím do internetových adres nedostane. V pravidelném průzkumu pro sdružení CZ.NIC, správce registru českých domén, to odmítla česká internetová veřejnost.

Proti zavedení systému IDN (Internationalized Domain Names) se vyslovilo 68 procent respondentů z řad individuálních uživatelů internetu a 71 procent oslovených zástupců organizací. Výsledky průzkumů jsou přitom pro sdružení CZ.NIC hlavním východiskem při rozhodování o přijetí či odmítnutí systému, který by umožnil domény psané s háčky a čárkami.

„Opětovné odmítnutí IDN nás příliš nepřekvapilo. Předchozí výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

„Aktuální průzkum jsme navíc nechali provést ve dvou fázích – v druhé respondenti odpovídali poté, co byli poučeni o možných variantách zavedení. Překvapivým zjištěním pro nás bylo, že zamítavé stanovisko pak mělo ještě silnější zastoupení: u organizací se negativní stanovisko zvýšilo o 8 procentních bodů, u individuálních uživatelů pak o 7 procentních bodů,“ dodává Filip.

Jako hlavní nevýhody domén psaných s háčky a čárkami účastníci průzkumu z řad jednotlivců nejčastěji uváděli zbytečné zmatky a chaos při psaní doménových jmen, nezvyk, riziko překlepů, problémy při psaní doménových jmen v zahraničí nebo nejasná pravidla pro rozhodnutí, kdy diakritiku v názvu domény použít a kdy naopak zůstat u tradičního způsobu zadávání.

Mezi výhodami se nejčastěji objevovala lepší srozumitelnost, přesnější rozlišení názvu domén, jednoduchost, lepší orientace při hledání nebo možnost psát název domény foneticky.

Srovnání výsledků průzkumu v jednotlivých letech - veřejnost.
Srovnání výsledků průzkumu v jednotlivých letech - veřejnost. | Foto: CZ.NIC
Srovnání výsledků průzkumu v jednotlivých letech - organizace (pro kompletní náhled obrázek
Srovnání výsledků průzkumu v jednotlivých letech - organizace (pro kompletní náhled obrázek | Foto: CZ.NIC

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy