reklama
 
 

Háčky a čárky do webových adres? Chaos, který nechceme

13. 2. 2013
Proti zavedení systému IDN se vyslovilo 68 % uživatelů internetu a 71 % organizací
Doporučujeme

Praha - Specialita české gramatiky - diakritika - se zatím do internetových adres nedostane. V pravidelném průzkumu pro sdružení CZ.NIC, správce registru českých domén, to odmítla česká internetová veřejnost.

Proti zavedení systému IDN (Internationalized Domain Names) se vyslovilo 68 procent respondentů z řad individuálních uživatelů internetu a 71 procent oslovených zástupců organizací. Výsledky průzkumů jsou přitom pro sdružení CZ.NIC hlavním východiskem při rozhodování o přijetí či odmítnutí systému, který by umožnil domény psané s háčky a čárkami.

„Opětovné odmítnutí IDN nás příliš nepřekvapilo. Předchozí výzkumy dopadly velmi podobně a nic v uplynulých letech nenasvědčovalo tomu, že by se tento trend změnil,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

„Aktuální průzkum jsme navíc nechali provést ve dvou fázích – v druhé respondenti odpovídali poté, co byli poučeni o možných variantách zavedení. Překvapivým zjištěním pro nás bylo, že zamítavé stanovisko pak mělo ještě silnější zastoupení: u organizací se negativní stanovisko zvýšilo o 8 procentních bodů, u individuálních uživatelů pak o 7 procentních bodů,“ dodává Filip.

Jako hlavní nevýhody domén psaných s háčky a čárkami účastníci průzkumu z řad jednotlivců nejčastěji uváděli zbytečné zmatky a chaos při psaní doménových jmen, nezvyk, riziko překlepů, problémy při psaní doménových jmen v zahraničí nebo nejasná pravidla pro rozhodnutí, kdy diakritiku v názvu domény použít a kdy naopak zůstat u tradičního způsobu zadávání.

Mezi výhodami se nejčastěji objevovala lepší srozumitelnost, přesnější rozlišení názvu domén, jednoduchost, lepší orientace při hledání nebo možnost psát název domény foneticky.

Související

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama