Hackeři chtějí zveřejnit zdrojový kód Norton Antivirus

ČTK ČTK, Datarama
15. 1. 2012 19:50
Chtějí tak podpořit Američana Jamese Grosse, který na výrobce, firmu Symantec, podal žalobu. Tvrdí v ní, že se firma snažila získat zákazníky zastrašováním.
Foto: Reuters

Skupina indických počítačových hackerů zveřejnila část zdrojového kódu programu Norton Antivirus, který vyrábí americká společnost Symantec.

Chtějí tak podpořit Američana Jamese Grosse, který na Symantec podal žalobu za údajné zastrašování spotřebitelů. Zástupce hackerů, který vystupuje pod přezdívkou Yama Tough, chce podle agentury Reuters v úterý zveřejnit kompletní kód.

Gross v žalobě tvrdí, že Symantec spotřebitelům nabízí zkušební verzi antivirového programu, který při použití naskenuje systém a pak oznámí, že na počítači uživatele byly zjištěny bezpečnostní hrozby.

Zstrašování uživatelů

Software je podle žaloby upraven tak, že hlášení o bezpečnostních hrozbách vydá bez ohledu na to, zda v počítači jsou, anebo ne. Žaloba tak naznačuje, že Symantec se snaží svůj software prodávat pomocí zastrašování.

"Toto úterý uvidíte kompletní zdrojový kód programu Norton Antivirus v objemu 1,7 gigabytu. Zbytek bude následovat," napsal Yama Tough na svém profilu na síti Twitter.

Mluví za skupinu hackerů, která si říká Lords of Dharmaraja. Před pár dny hacker zveřejnil část zdrojové kódu a několik skrytých e-mailů. Data podle něj pocházejí ze serverů indické vlády.

Jádrem sporu je verze softwaru z roku 2006 a týká se skupiny programů Norton utilities a PC Tools. Hackeři prozatím zveřejnili více než 13 000 souborů.

"Předejte to soudním orgánům, ať ten spor vyhrajete," vzkazují hackeři přes Twitter Američanovi. Zatím ale není jasné, jak přesně by mohl zdrojový kód v tomto sporu pomoci. Symantec tvrdí, že je podaná žaloba bezpředmětná.

Útoky nepodporujeme

Američanův právní zástupce Jay Edelson řekl, že pomoc hackerů je pro něj nepřijatelná.

"Nemyslíme si, že je nezbytné využít takovou formu podpory a my sami útoky hackerů nepodporujeme," řekl Edelson. "Nejsme národem darebáků, kde by jediná naděje pro lidi spočívala v tom, že budeme brát spravedlnost do svých rukou," dodal.

Mluvčí společnosti Symantec uvedl, že firma skupinu programů Norton Utilities 2006 už neprodává, ani nepodporuje.

"Současná verze programů Norton utilities byla zásadně přebudována a s programem Norton Utilities 2006 už nesdílí žádnou část kódu," řekl. Firma také potvrdila, že se někdo zmocnil části jejího zdrojového kódu, informace ale prý nepocházejí ze serverů firmy a její síť nebyla kompromitována.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 4 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 14 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy