Do Chromu se do konce roku dostane funkce Do Not Track

tl
24. 9. 2012 10:46
V únoru Google slíbil, že v Chromu zavede Do Not Track. Teď slib začíná splňovat

Uživatelé internetového prohlížeče Google Chrome se už zanedlouho konečně dočkají funkce Do Not Track (DNT), která by jim měla zajistit větší soukromí. Společnost Google jí totiž před několika dny zavedla do svého open-sourcového projektu Chromium, na jehož kódu je Chrome postaven. Je tedy už jen otázkou času, kdy se Do Not Track objeví i v prohlížeči.

Google slíbil už v únoru, že funkci zavede do konce roku a zařadí se tak mezi Mozillu, Apple a Microsoft, kteří DNT ve svých prohlížečích Firefox, Safari a Internet Explorer už zavedli.

Facebook Do Not Ttrack nerespektuje

Funkce dovoluje uživatelům prohlížečů zakázat, aby o nich internetové stránky které navštěvují, sbíraly data a následně je poskytovaly k reklamním účelům. DNT by tak teoreticky mělo ochraňovat naše osobní data a omezovat reklamu.

Reálně ale funkce Do Not Track plně funkční není. Kromě podpory prohlížečů je také nutné, aby jí respektovaly samy internetové stránky. DNT totiž není žádným pravidlem, kterým se musí servery řídit, ale spíše jen doporučením. Některé servery, jako například Twitter, DNT respektují, ty jiné, mezi nimiž se nachází i Facebook, i přes zapnuté Do Not Track nadále o uživatelích data sbírají.  

 

Právě se děje

před 19 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy