Další zjištění: Aplikace v mobilech můžou krást fotky

LP Fish
5. 3. 2012 15:00
Operační systémy od Applu i od Googlu dávají aplikacím možnost bez vědomí uživatele prohlížet i stahovat fotografie z jejich telefonu.
Foto: Aktuálně.cz

A máme tu další skandál, který se týká přístupu aplikací v mobilních telefonech k našim datům.

Deník New York Times upozornil na to, že aplikace pro smartphony na systému iOS firmy Apple i na platformě Android konkurenčního Google mohou získat přístup k fotografiím uživatelů a kopírovat je, aniž to majitelé tuší.

Jde o prozatím teoretický problém, protože novináři neobjevili žádnou konkrétní aplikaci, která by tuto "díru" zneužívala.

Americký senátor za Demokratickou stranu Charles Schumer nicméně vyzval Federální obchodní komisi, aby záležitost vyšetřila.

Fotografie lze bez vědomí uživatele sdílet na internetu

Na systému iOS od Applu získává aplikace přístup ke snímkům v okamžiku, kdy jí uživatel povolí využívání dat o poloze telefonu. U telefonů na platformě Android aplikacím stačí povolení přístupu k internetu.

"Můžeme potvrdit, že aplikace nepotřebují žádné zvláštní povolení k tomu, aby mohly prohlížet fotografie," komentoval problém Kevin Mahaffey, technologický ředitel společnosti Lookout, která pro Android vyrábí bezpečnostní software. "Zjistili jsme to na všech zařízeních, která jsme testovali."

Ředitel firmy Loupe - pracující také na platformě Android - Ralph Gootee dokonce pro New York Times vytvořil zkušební aplikaci, která se tvářila jako stopky a požádala uživatele o přístup na internet.

Když dostala povolení, rozběhla svou skrytou funkci, stáhla bez vědomí uživatele z telefonu nejnovější snímek a umístila ho na veřejně přístupnou stránku na sdílení fotografií. "Fotografie patří k nejintimnějším záležitostem," upozorňuje Gootee. "Jsem tím dost šokovaný."

Podle Googlu za to může příliš rychlý vývoj

Zatímco Apple se k problému nevyjádřil, mluvčí Googlu nedostatečné omezení v přístupu k fotografiím přiznal. Podle něj jde o pozůstatek ze prvních verzí Androidu, které odlišně pracovaly s ukládáním dat.

"Použili jsme tehdy podobný postup, který známe z platforem jako jsou Windows a Mac OS," vysvětlil mluvčí v e-mailu pro New York Times.

"Telefon tehdy ukládal fotografie na SD kartu, kterou mohl uživatel z přístroje vyjmout a vložit ji do počítače, kde je potom prohlížel nebo zpracovával. Dnes se telefony a tablety spoléhají více na vestavěnou paměť, a proto zvažujeme, že do aplikací přidáme nutnost povolení přístupu k fotografiím."

Senátor chce prosadit zpřísnění podmínek pro výrobce

Senátor Schumer pro agenturu Reuters řekl, že byl informací o přístupu aplikací k fotografiím zcela konsternován.

Nedávno také vyšlo najevo, že některé aplikace mohou z telefonů kopírovat na své servery adresáře včetně telefonních čísel a e-mailů.

"Toto využití daleko přesahuje všechno, co rozumný uživatel vidí v tom, když povolí aplikaci přístup na internet," napsal Schumer Federální obchodní komisi.

Požaduje, aby výrobci chytrých telefonů "...přijali taková bezpečnostní opatření, aby aplikace třetích stran nemohly narušovat soukromí uživatelům tím, že kradou data nebo fotky, které se vědomě nerozhodl sdílet."

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 4 minutami

Při izraelském náletu na Gazu zemřelo sedm lidí, Palestinci si připomenou nakbu

Nejméně sedm lidí zemřelo ve městě Gaza při nočním izraelském leteckém útoku proti radikálnímu palestinskému hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o úder s největším počtem obětí od začátku nynější izraelské operace proti Hamásu v Pásmu Gazy. Násilnosti, které původně vypukly v Jeruzalémě, se v posledních dnech rozlily do smíšených židovsko-arabských měst v Izraeli.

Protesty, které přerostly v násilné střety, v pátek zachvátily i okupovaný Západní břeh Jordánu, kde izraelské jednotky zastřelily jedenáct Palestinců.

Další protiizraelské protesty se dnes očekávají v souvislosti s výročím takzvané nakby (katastrofy). Tou je pro Palestince vznik samostatného státu Izrael v roce 1948. V důsledku této události ze svých domovů odešly nebo z nich byly vyhnány statisíce Palestinců.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Toronto i přes závěrečnou prohru ovládlo Severní divizi

Hokejisté Toronta podlehli ve svém posledním zápase základní části NHL Winnipegu 2:4. Maple Leafs i přes druhou prohru za sebou ovládli Severní divizi a v play off vyzvou Montreal. Jets skončili třetí a ve vyřazovací části je čeká Edmonton.

Winnipeg v zápase dvakrát prohrával, ale skóre otočil a vítězně se naladil na play off. Toronto poslal v 8. minutě do vedení Pierre Engvall, který nenápadnou střelou z levého kruhu nachytal brankáře Connora Hellebuycka. Na začátku druhé třetiny srovnal Mason Appleton, ale Ilja Michejev poslal Maple Leafs opět do vedení.

Obrat ve skóre zařídil Kyle Connor, který nejprve v 34. minutě bekhendovým blafákem zakončil přečíslení dva na jednoho a ve 45. minutě tvrdou ranou bez přípravy překonal gólmana Jacka Campbella podruhé. Definitivní podobu skóre stanovil při závěrečné hře Toronta bez brankáře Jansen Harkins. Kanadský útočník se dočkal prvního gólu v sezoně.

před 34 minutami

Rekonstrukce Václavského náměstí v Praze se prodraží až o 109 milionů korun

Rekonstrukce spodní části Václavského náměstí se prodraží až o 109 milionů korun. Většina z peněz navíc, konkrétně 85 milionů korun, má jít na stavu slepých tramvajových kolejí, které chce vedení magistrátu vybudovat k budoucímu použití. Zbylé peníze budou za práce, které si firma Hochtief nárokuje nad rámec původní smlouvy. Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projednají radní. Stavební práce začaly loni a původně měly stát asi 330 milionů korun.

Stavební firma chce podle dokumentu pro radní po městu o asi 23 milionů více z důvodů víceprací vzniklých nepředvídatelnými okolnostmi. Například asi 8,7 milionu korun navíc firma naúčtovala za bourání betonových konstrukcí komunikace, 11,8 milionu za změny povrchových úprav a 4,1 milionu za úpravy kolektoru. Jiné menší položky firma z původní ceny odečetla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy