Jude Law zasouvá ohebný růžový interface do vlkého portu smyslné blondýnky, pak se spojí i jejich těla a ocitnou se v úplně jiné realitě. Porno? Ne, kultovní snímek eXistenZ od Davida Cronenberga. Biomorfní programovatelný herní interface, využívající nervový systém obojživelníka k vytvoření umělé reality v připojených nervových systémech hráčů.
Naprogramovaný žabí mozek spojený s míchou hráče. Total ****ing immersion. Teď si představte, že se stane něco podobného v každodenním světě našich vezdejších křemíkových čipů a měděných drátů. Spojí se úspěšná DIY hardware platforma a všudypřítomné mobilní zařízení na linuxovém jádře, Open hardware a Open software. Všechny potřebné nezbytnosti už jsou vynalezeny, stačí jen spojit to kabelem a začít si hrát.
Král DIY hardware
Arduino je open-source elektronická platforma pro vyrábění prototypů, obsahující flexibilní, snadno přístupný hardware a software. Je určena pro umělce, vývojáře a elektronické amatéry. S tímhle popisem svého výrobku vyhrála italská firma Smart Projects před pěti lety jedno z ocenění na největší výstavě elektronického umění Ars Electronica v Linzi.
Arduino je počítač (korektně technický název je jednočipový mikrokontroler), ke kterému je možné připojit všechny zajímavé součástky, drátky a periferie, které se vám doma povalují, ať už jde o zbytky jiných hraček, obývákové nebo kuchyňské elektroniky. Pak stačí napsat jednoduchý program v jedné z nejsnadnějších skriptovacích řečí, tlačítkem ho poslat do čipu a z hromádky dosud nepoužitelných trosek začne vznikat něco jiného. A především - doba od rozbalení krabice k rozblikání diody na desce, což je „Hello World!" Arduina, se udává v průměru na deset minut. To je také pravděpodobně důvod, proč se Arduino stalo králem DIY hardware a proč je po světě už přes 300 000 jeho instancí.
Italský design
Hardware byl donedávna doménou opravdu zatvrzelých hackerů - ale teď se začíná zábava spojená s jeho modifikacemi a kreativními expanzemi šířit jako svého času osmibity nebo rané počítačové hry. Existují desítky *duino klonů, které vznikají na koleně, stejně jako v asijských továrnách. Najdete stovky kompatibilních hardwarových rozšíření pro připojení ještě většího množství LEDek, LCD a OLED displejů, Ethernetu, Wi-Fi, RC, MIDI, DMX, CANbusu v autech, zjišťování vzdáleností, chování magnetického pole, nebo letošního hitu sezóny - měření radiace.
K téhle neobvyklé hardwarové otevřenosti ještě přidejme fakt, že všechny skripty (ve světě arduina se nazývají sketche), recepty, rozšíření a návody na zapojení najdete hned na webu, stejně jako instrukce jak ze součástek sestavit samotnou základní desku. Je to jako s italskou kuchyní - levná, lehce stravitelná, dobře vybrané ingredience, chytré použití polotovarů (těstoviny, pesto, parmezán), žádné dlouhé vaření.
Android všude
Obdobný princip a podobné výsledky dosahuje v aplikaci open-source platforma Android. Android je na rozdíl od Arduina čistý software, otevřený pro vývojáře a nabízený zdarma výrobcům mobilního hardware, lavinovitě se šíří na mobilech, tabletech a přesto je obdivuhodně málo fragmentovaný. Aktivováno bylo už 100 000 000 zařízení s Androidem a každý den momentálně přibývá 500 000 nových.
Každý takový telefon nebo tablet obsahuje různé kombinace zajímavých součástek: procesor a poměrně velkou pamět, SD kartu, dotykový displej, kameru, mikrofon a audiosystém, GPS, akcelerometr, wifi a GSM/GPRS komunikaci. A připoměňme, že při výrobě Androidího hardware si tolik nekonkurují platformy či značky, ale mnohem víc přímo jednotlivé továrny, takže ceny stále klesají.
Android zdraví Arduino
Na posledním setkání developerů Google I/O v sanfranciském Moscone Center Google oznámil, že vydává kit pro spolupráci Androidu a Arduina (Android Open Acessory a Android Device Kit), jinými slovy od verze 2.3.4 se každé Android zařízení stává použitelnou součástkou potencionálního budoucího celku. Stačí mobil a desku Arduina propojit USB kabelem, a vytvoří jeden organický celek.
Primárním, oficiálně deklarovaným záměrem Googlu je urychlit vývoj periferií - vyzkoušíte a otestujete na Arduino Device Kit, kusová výroba se může rozběhnout na koleně s platformou ořezanou o nepotřebné součástky, tovární s efektivní povrchovou montáží optimalizovaných desek. Z určitého úhlu pohledu by se to dalo ale vidět i tak, že si autor Androidu Andy Rubin usmyslel přichystat pole pro vznik armády DIY robotů, a proto vymyslel distribuční systém komponent, který se maskuje za mobilní telefon. Což je sice čirá spekulace, ale zábavná představa.
Potenciál této kombinace je ovšem obrovský. Velmi snadno budou moci vznikat zařízení, chcete-li roboti, přesně vyhovující potřebám uživatele. Jakási programovatelná stavebnice pro dospělé. Trh s komponenty se pomalu začíná rozšiřovat a brzy tak bude k dispozici široká paleta modulů a čidel, které spolu dokážou komunikovat a bude je možné programovat.
Centrální mozek lidstva od Googlu
Google I/O přinesl ještě jednu důležitou událost související s Androidem, Arduinem a robotikou. Byla to prezentace ROS software, což je jakýsi open-source robotí mozek, systém knihoven, a server systému zpráv, které si mezi sebou posílají periferie.
ROS je podle svých tvůrců koncepčně předurčen k práci v cloudu, kam může přesouvat všechny náročné rozeznávací a rozhodovací úkoly, aby tak ušetřil energii pro robotí svaly - motory a serva. Nejnovější aplikace ROSu je RosJava, jejíž instance může běžet na Android zařízení a obsluhovat jeho zdroje, připojené periferie i komunikaci s cloudem.
Takže si to ještě zopakujme. Levná flexibilní platforma pro připojení čidel a periferií (Arduino), chytrý komunikátor plný síťového a lokalizačního HW (Android), a silná aplikace schopná pracovat v cloudu a využívat data z Google Earth a Googles a obrovskou výpočetní sílu Google datacenter (ROS). Co tu vidíme jsou prvky, slibující spustit robotickou revoluci.