Tahač Tesly spotřebuje na nabití proud pro 4000 domácností, spočítala poradenská firma

ČTK ČTK
28. 11. 2017 11:50
Firma Aurora Energy Research zpochybnila životaschopnost projektu a poukázala na problém elektromobilů vůbec. Tesla odmítla kalkulace komentovat.
Společnost Tesla představila prototyp elektrického nákladního automobilu nazvaný Tesla Semi. Vrhla se tak pod deseti letech do jiného sgmentu. | Video: Reuters

Londýn - Elektrický tahač Semi, který nedávno představila společnost Tesla, spotřebuje na jedno nabití stejné množství energie jako téměř 4000 domácností. K tomuto závěru dospěla přední poradenská firma Aurora Energy Research.

Tím značně zpochybnila životaschopnost projektu a poukázala na problém elektromobilů vůbec, napsal list Financial Times.

Vůz Semi podle Tesly může po 30 minutách dobíjení u jejích megadobíjecích stanic ujet 643 kilometrů. Na to spotřebuje kolem 1600 kilowattů, což se rovná spotřebě tří až čtyř tisíc domácností. Na tiskové konferenci v Londýně to uvedl šéf poradenské firmy John Feddersen. Instituci Aurora Energy Research založila v roce 2013 skupina profesorů Oxfordské univerzity.

Tesla odmítla kalkulace komentovat. Tahače chce dodávat na trh od roku 2019, kdy začne s instalacemi megadobíjecích stanic ale zatím neuvedla.

John Feddersen použil příklad Tesly, aby upozornil na nutnost širší diskuse o infrastruktuře, jakou bude třeba vybudovat v souvislosti z rozvojem elektromobilů. "Existují chytré i hloupé způsoby, jak tyto kapacity začlenit do systému, každopádně plná elektrifikace silniční dopravy bude potřebovat velké množství nové infrastruktury," řekl v rozhovoru s Financial Times.

Další odborníci poukazují na fakt, že nabití kamionu za půl hodiny vyžaduje technologii, jaká v současné době neexistuje. I ty nejrychlejší dobíjecí stanice mají výkon jen asi 450 kilowattů.

Společnost Škoda Electric poprvé veřejnosti představila nový elektrobus Škoda E’City. Ujede na jedno nabití 250 kilometrů. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

Další zprávy