Slováci hlasují o podobě svých euromincí

Tomáš Fránek
13. 11. 2005 0:00
Bratislava/Brno - Z deseti návrhů mohou Slováci ode dneška vybírat symbol, který bude zdobit jejich euromince.

Slováci si tak mohou vybrat, zda na euromincích chtějí dvojitý kříž na trojitém vrchu, keltskou minci Biatec, kříž z Velké Mače, Bratislavský hrad, Panenskou věž na hradě Devín, Spišský hrad, vrch Kriváň, Madonu s Ježíškem z Kremnice, Madonu s Ježíškem z Levoče nebo svatého Cyrila a Metoděje.

Do soutěže na návrhy rubů euromincí, kterou Národní banka Slovenska vyhlásila v loňském roce, se celkem přihlásilo 56 autorů s 658 návrhy.

Slovensko plánuje přijetí eura v roce 2009 a anketu vypsala Národní banka Slovenska. "Veřejnost se může vyjádřit prostřednictvím telefonátů, krátkých textových zpráv a internetu," řekl guvernér NBS Ivan Šramko.

Banka ale ještě nerozhodla, zda na euromincích použije jeden nebo více motivů. Pokud podle Šramka dostanou v anketě nejvíce hlasů tři návrhy, centrální banka bude uvažovat o použití všech tří, pokud bude dominovat jen jeden, použije na všechny mince jeden symbol.

Zatímco bankovky jsou pro všechny státy eurozóny stejné a jejich výtvarné pojetí i technické parametry musí dodržet všechny země, u mincí mají členské země naopak možnost volby. Na rozdíl od jednotné lícové strany totiž Evropská komise vzhled rubů osmi druhů mincí ponechává v pravomoci jednotlivých států.

Slovensko, které chce přijmout euro o rok dříve než Česko, už podle zprávy Evropské komise splnilo dvacet dvě z 38 povinností a je mezi čtyřmi nejlepšími kandidáty na euro.

Igor Šulaj, stínový ministr financí politické strany Směr-sociální demokracie, která jasně vede předvolební průzkumy v zemi, se už ale vyslovil pro odklad zavedení eura až o dva roky. "Slovensko by mělo koordinovat vstup do eurozóny se sousedy. Země by mohla zavést euro až v roce 2010 nebo 2011," řekl Šulaj. S tím ale nesouhlasí vládní politici ani bankéři. Podle jejich mínění zavedení eura pomůže slovenské ekonomice.

Z posledního průzkumu společnosti Median SK citovaného agenturou ČTK a uskutečněného v srpnu a září vyplývá, že se zavedením eura souhlasí 56,3 procenta Slováků. Proti přechodu z koruny na společnou evropskou měnu se naopak vyslovilo 38 procent dotázaných.

 

Právě se děje

Další zprávy