Městský stát v tomto ohledu "pokořil" Spojené státy, Japonsko i všechna hlavní města rozvinutých zemí Evropské unie. Vyplývá to ze studie společnosti KPMG, kterou zpracovává každé dva roky.
Studie se zabývala 128 městy v devíti zemích. Základem je výpočet nákladů na založení a provozování podnikání v různých odvětvích po dobu deseti let. V "hledáčku" výzkumníků společnosti KPMG jsou především mzdy, daně z podnikání, nájmy a ceny energií. Hodnotí se však i kriminalita, školský systém či infrastruktura.
Singapur byl do výzkumu zařazen poprvé a hned získal první příčku. Hlavní podíl na jeho vítězství mají především nízké náklady na práci.
Průměrné mzdy jsou v ostrovním městě výrazně nižší než v ostatních zkoumaných zemích, přestože úroveň hrubého domácího produktu na hlavu je srovnatelná s mnoha zeměmi Evropské unie.
Zatímco v ostatních sledovaných státech se celkové náklady na jednoho pracovníka vyšplhaly nad 60 tisíc dolarů, v Singapuru zaplatí zaměstnavatel za pracovníka jen něco málo přes 40 tisíc dolarů.
Německo na chvostu
V žebříčku "vhodnosti" států pro podnikání se na druhém místě za Singapurem umístila Kanada. USA obsadily sedmou pozici a žebříček uzavírá Německo, jako stát s nejvyššími náklady na podnikání.
Zajímavý je i pohled na výsledky staré dva roky: nejlevnějším místem pro byznys byla v roce 2004 Kanada, druhá byla Austrálie a třetím nejpříznivějším místem byla Velká Británie. Nejdražším regionem se tehdy stalo Japonsko.
Ještě před dvěma lety byla tedy Británie "nákladově nejefektivnější" ze zemí Evropské unie zahrnutých do výzkumu. Při letošním průzkumu se už umístila až za Francií, Itálií i Nizozemím. A na vině jsou opět především náklady na pracovní sílu.
"Vyšší mzdy a náklady na podnikání jsou cena, kterou musí Británie platit za to, že má úspěšnou a dobře fungující ekonomiku," řekl pro BBC jeden z partnerů KPMG Ian Barlow.
"Británie už není levnou variantou, jak vstoupit na trh Evropské unie," dodal Barlow.