Tokio - Japonská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím kvůli škodám po březnovém zemětřesení o 0,3 procenta. Pokles však zpomalil a byl nižší, než se čekalo, díky pokračujícímu oživování výroby. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila vláda.
Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru snížení hrubého domácího produktu o 0,7 procenta po propadu o 0,9 procenta za leden až březen. V celoročním přepočtu ekonomika klesla o 1,3 procenta a zaznamenala propad již třetí čtvrtletí za sebou. I zde byl výsledek výrazně nižší než prognózy analytiků, kteří čekali snížení o 2,6 procenta.
Soukromá spotřeba, která se na celkovém ekonomickém růstu podílí zhruba 60 procenty, se snížila o 0,1 procenta, protože domácnosti kvůli zemětřesení omezily své výdaje. Kapitálové výdaje firem naopak stouply o 0,2 procenta.
Akcie po zprávě posílily
Zpráva o vývoji HDP podpořila trh s japonskými akciemi, které zahájily týden růstem a vykázaly nejvyšší denní růst za téměř dvě měsíce. Index Nikkei stoupl o 1,4 procenta na 9086,41 bodu.
Mírný pokles jenu pak pomohl předním japonským vývozcům. Rostly tak automobilky Toyota a Honda či výrobce elektroniky Sony. Téměř deset procent si připsal výrobce videoher Nintendo díky zprávě z médií, že tokijská akciová burza zvažuje převzetí burzy v Ósace. Spojení by podpořilo firmy, které mají akcie na obou burzách, protože by snížilo jejich náklady. Firma Nintendo, která se obchoduje v Ósace, také doufá, že by se mohla stát součástí indexu Nikkei 225.
Japonská ekonomika se kvůli zemětřesení, tsunami a následné krizi jaderné elektrárny Fukušima dostala do nejhorší akutní krize od druhé světové války.
Japonská ekonomika však byla vratká již před zemětřesením. Čína loni sesadila Japonsko z pozice druhé největší ekonomiky světa. Zemi stále trápí pokles spotřebitelských cen, stárnoucí populace a snižování počtu obyvatel a obrovský veřejný dluh.