Krok výrobce počítačů je druhým největším případem stahování prodané elektroniky či počítačů od zákazníků. Před týdnem totiž konkurenční Dell učinil totéž se svými bateriemi, kterých musí vyměnit 4,1 milionu. V obou výrobcích byly baterie firmy Sony Corp., uvádí agentura Reuters.
Sony spolupracuje
Podle úřadu kontrolujícího bezpečnost výrobků jde u Apple o baterie v noteboocích prodávaných od roku 2003 až do současnosti. Přes 1,1 milionu jich prodala společnost přímo ve Spojených státech a dalších 700 tisíc pak za hranicemi USA. Jde o počítače Apple iBook G4 a PowerBook G4.
V předchozím případu mluvčí Dellu oznámil, že jde o baterie, které do notebooků šly mezi 1. dubnem 2004 a 18. červencem letošního roku. Většina notebooků s těmito bateriemi byla prodána ve Spojených státech, ale více než milion byl prodán v dalších zemích.
"Ve vzácných případech může zkrat způsobovat přehřívání baterie," řekl mluvčí s tím, že se v důsledku toho může objevit kouř či oheň. Nikdo však prý nebyl při těchto incidentech zraněn.
Rizikové baterie se objevily v některých laptopech modelů Latitude, Inspiron, XPS a v mobilních pracovních stanicích.
Kouřící laptopy
Podnik se chystá oznámit vše na internetu spolu s popisem rizikových modelů. Tiskový mluvčí dodal, že internetové stránky uživatele navedou, jak si zdarma nechat od Dellu baterie vyměnit.
Mluvčí společnosti Sony oznámil, že firmy problém s bateriemi již přes měsíc intenzivně studují.
Podnětem byly zprávy o půl tuctu případů kouřících nebo hořících laptopů z USA. Sony se podle svého mluvčího bude na krytí nákladů celé akce s Dellem podílet.
Nikdo ze Sony ani z Dellu nebyl schopen odhadnout, kolik akce může stát, ani to, jak se firmy o náklady podělí.
Pro Dell ale akce může představovat riziko, že tak rozsáhlá výměna může snížit budoucí prodej jeho notebooků, napsala agentura AP. A totéž nyní platí pro Apple.