EU chce zkrotit hedgeové fondy, Češi a USA ji ale brzdí

Karel Toman
18. 5. 2010 16:20
Přílišná regulace by vyhnala miliardový byznys a ztenčila finanční toky v Evropě
Vykupte (také) mě, hlásá transparent za Geithnerem.
Vykupte (také) mě, hlásá transparent za Geithnerem. | Foto: Reuters

Brusel - Posvítit si do samého centra tak zvaného stínového finančnictví se dnes rozhodli ministři financí EU v Bruselu. Shodli se totiž předběžně na tvrdší regulaci takzvaných hedgeových fondů.

Tyto fondy jsou globálně působící a jen mírně regulované investiční nástroje zaměřené na bohaté investory a instituce. Zaručují vysoké výnosy na komplexních finančních operacích, při kterých ale používají velké množství půjčených peněz.

"Mainstreamový" názor má dnes tudíž za to, že  právě hedgeové fondy byly jedním z hlavních činitelů, které přispěly k prohloubení globální finanční krize. Zpřísněním regulace chce EU splnit svůj někdejší slib a došlápnout si na ně.

Fondy hrozí exodem do Asie

Způsob, jakým to ale ministři dnes udělali, má i své kritiky. V jejich čele přitom nestojí nikdo menší než americký ministr financí Tim Geithner.

Konečný návrh regulace má ještě projít europarlamentem, kde se čeká "změkčení" jeho nekontroverznějšího návrhu - povinné registrace fondů v každé členské zemi zvlášť. To by podle Geithnera donutilo největší hedgeové fondy sbalit kufry a svůj multimiliardový byznys přenést z londýnské City někam do benevolentnější Asie.

Hedgeové fondy by nově měly předávat regulačním úřadům informace o svých transakcích i o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Musely by si také vytvořit povinnou finanční rezervu, jakou mají banky.

Ministry financí ale rozdělil spor o to, zda registrace fondu v jedné členské zemi stačí k jeho působnosti v celé EU nebo zda se musí registrovat v každé zemi zvlášť. Český šéf rezortu Eduard Janota se v něm podle ČTK postavil na stranu Velké Británie, která hájí druhý, volnější přístup.

Geithner obvinil EU z protekcionismu

Zatímco zadlužená Británie se obává odlivu miliardových daňových příjmů, které by případný odsun fondů na východ znamenal, Česko by stejný problém postihl zprostředkovaně. Místní investoři by totiž v budoucnosti mohli ztratit možnost investovat do hedgeových fondů mimo Evropskou unii a na výběr by měli jen ty evropské.

Janotův americký protějšek Tim Geithner už proto návrh na přísnější regulaci označil za "protekcionistický krok," který by mohl americké fondy z EU vytěsnit.

Proti přísnější verzi registrace je i Asociace správců alternativních investic (Alternative Investment Management Association). Podle ní by uzavření evropských hranic vyslalo špatný signál o Evropě jako centru finančních služeb a mezinárodních investic. "Významně by to ovlivnilo mezinárodní obchod a toky kapitálu," píše asociace.

To si zřejmě uvědomuje i Evropská komise, která podle ČTK zastává stejný názor jako Velká Británie a Česko.

Finální verze regulace má být podle agentury Reuters známá v červenci.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy