Dolar už není, co býval. Státy chtějí novou měnu

mah
6. 4. 2009 7:18
Americká dolarová transfuze zpochybňjuje úlohu dolaru jako světové rezervní měny číslo jedna.
V souvislosti s rychlou expanzí měnové báze se začaly ozývat hlasy, které zpochybňují úlohu dolaru jako světové rezervní měny číslo jedna.
V souvislosti s rychlou expanzí měnové báze se začaly ozývat hlasy, které zpochybňují úlohu dolaru jako světové rezervní měny číslo jedna. | Foto: Reuters

Moskva - Dolar jako klíčová světová měna selhal a je třeba ho nahradit. To je vzkaz Ruska a Číny světu. Díky nové měně bude totiž možné snadněji předcházet krizovým situacím v budoucnu. Přitom dolar je primární rezervní měnou už několik desítek let.

Návrhy k přehodnocení role dolaru jako jediné referenční měny, která má v mezinárodním obchodě vliv, se pojí s obavami o skutečnou dlouhodobou hodnotu americké měny. Američané totiž současnou krizi řeší tiskem nových bankovek, které pouští do oběhu, což měnu znehodnocuje

Ruskočínský návrh tak počítá s vytvořením nové rezervní měny, kterou by vydávaly mezinárodní finanční instituce.

„Naše postoje k nové podobě finančního systému jsou si podobné. Ne všichni jsou na to připraveni, ale my na této přeměně budeme trvat," citovala agentura Reuters poradce ruského prezidenta Arkadije Dvorkoviče. 

Návrh nové měny má rovněž podporu u zemí jako je Indie a Brazílie. Ekonomiky těchto zemí v posledních letech prudce rostly. Země se tak netají tím, že by rády zvýšily svůj vliv v různých mezinárodních institucích, například v Mezinárodním měnovém fondu . Nová rezervní měna by pak toto přání udělala splnitejnějším.

Američané si to myslí jinak

„Americký dolar zřejmě zůstane hlavní rezervní měnou ještě řadu let," uvedl americký ministr financí Timothy Geithner. Navíc prezident USA Barack Obama označil americkou měnu za mimořádně silnou, a v podstatě tak zavrhnul potřebu nové společné světové měny.

Naopak  návrh rozšířit využití měnového koše Mezinárodního měnového fondu Spojené státy přivítaly. Ten se v současnosti skládá z dolaru, eura, britské libry a japonského jenu.

O tom, jaký návrh nakonec uspěje, se bude jednat na dubnovém summitě zemí G20. Ten se bude konat v Londýně.

 

Právě se děje

Další zprávy