60 let od poslední připojené obce: Podívejte se na kuriozity z budování energetiky

Slavná fotka dělníků při stavbě mrakodrapu v New Yorku v roce 1932? Ne. Výstavba elektrárny Trmice v roce 1914.
Secesní elektrárna Hučák v Hradci Králové je jednou ze tří vodních elektráren, které pamatují vznik samostatného Československa v roce 1918 a fungují dodnes. Informace pocházejí z dokumentů společnosti ČEZ, která vydala k oslavě 100 let republiky speciální seriál.
Takto vypadá Hučák dnes, když je osvětlen.
Druhou vodní elektrárnou je malá elektrárna Želina, kterou nechalo vybudovat město Kadaň a zprovozněna byla 6. dubna 1908.
Takto vypadala v roce 1912.
Foto: ČEZ, a. s. / www.cez.cz
Iva Špačková Dan Poláček Iva Špačková, Dan Poláček
Aktualizováno 6. 9. 2020 13:37
Při vzniku ČSR se elektřina využívala hlavně v průmyslu a zemědělství, spotřebovalo se jí asi 1000 GWh za rok. To by dnes nestačilo ani Karlovarskému kraji, který je nejmenší v Česku. Poslední obec v ČSSR - Zlatá Baňa u Prešova - byla slavnostně elektrifikována přesně před 60 lety. Podívejte se, jakou úlohu při rozvoji elektrifikace hráli koně, co je to Elvíra a co se pěstuje v jaderné zahrádce.
 

Právě se děje

před 9 minutami

Záplavy v Číně si vyžádaly už 58 mrtvých. Východu země hrozí tajfun

V centrální Číně, kterou tento týden zasáhly rozsáhlé záplavy, po třech dnech vyprostili ze zaplavené podzemní garáže živého muže. Počet obětí na životech se mezitím vyšplhal na 58. K východní Číně teď míří tajfun In-fa. Letecké společnosti na východě zrušily plánované lety a úřady vydaly obchodním lodím zákaz vyplout na moře. Informovala o tom agentura AP. 

Další zprávy