Stávka dělníků největší továrny na nutellu po týdnu skončila. Pomazánky bude dost

ČTK ČTK
5. 6. 2019 22:39
Největší světová továrna na nutellu na severu Francie po sedmi dnech blokád obnovila běžný provoz. Stávkující dělníci se vrátili do práce poté, co vedení uzavřelo dohodu s odboráři o platových podmínkách. S odvoláním na prohlášení společnosti Ferrero France, která továrnu provozuje, o tom informovala agentura AFP.
Nutella
Nutella | Foto: Shutterstock

Stávka v posledních dnech podle francouzských médií vyvolávala obavy z nedostatku nutelly. Z výrobních linek závodu v normandské vesnici Villers-Écalles každý den sjede 600.000 sklenic s čokoládovo-oříškovou pomazánkou, což je čtvrtina celosvětové produkce. Stávka 160 ze zhruba 350 zaměstnanců podnik v podstatě ochromila, nespokojení pracovníci bránili ve vjezdu či výjezdu vozidel.

"Továrna je opět přístupná kamionům a automobilům a bylo možné vrátit se k normálnímu provozu," oznámilo dnes Ferrero France po dohodě se zástupci zaměstnanců. "Podepsali jsme dohodu o ukončení konfliktu, vstoupila v platnost," řekl AFP delegát odborového svazu Force ouvrière (FO) Fabien Lacabanne.

Stávkující pracovníci požadovali navýšení platu o 4,5 procenta, lepší pracovní podmínky a jednorázový bonus 900 eur (23.000 Kč). Odboráři se s vedením dohodli mimo jiné na prémii 800 eur a minimálním zvyšování platů v závislosti na inflaci, informovala AFP.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Sýrii je kvůli turecké ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály

V Sýrii je ofenzivě bez dozoru 12 věznic s islámskými radikály, řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ostrahu těchto věznic je podle něj třeba naléhavě vyřešit. Ankara 9. října zahájila ofenzivu na severu Sýrie proti kurdským oddílům, kteří do té doby věznice a tábory se zajatci z teroristické organizace Islámský stát (IS) zajišťovali. Od čtvrtka jsou boje na pět dní přerušeny.

Ruská armáda spolu se syrskou začala obsazovat posty, z nichž se Kurdové stáhli. Šojgu řekl, že ve věznicích, které jsou teď bez ostrahy, jsou i zahraniční radikálové, kteří by se mohli pokusit dostat se do zemí svého původu. Mezi členy IS byli i lidé z postsovětských států.

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

Další zprávy