Stávka dělníků největší továrny na nutellu po týdnu skončila. Pomazánky bude dost

ČTK ČTK
5. 6. 2019 22:39
Největší světová továrna na nutellu na severu Francie po sedmi dnech blokád obnovila běžný provoz. Stávkující dělníci se vrátili do práce poté, co vedení uzavřelo dohodu s odboráři o platových podmínkách. S odvoláním na prohlášení společnosti Ferrero France, která továrnu provozuje, o tom informovala agentura AFP.
Nutella
Nutella | Foto: Shutterstock

Stávka v posledních dnech podle francouzských médií vyvolávala obavy z nedostatku nutelly. Z výrobních linek závodu v normandské vesnici Villers-Écalles každý den sjede 600.000 sklenic s čokoládovo-oříškovou pomazánkou, což je čtvrtina celosvětové produkce. Stávka 160 ze zhruba 350 zaměstnanců podnik v podstatě ochromila, nespokojení pracovníci bránili ve vjezdu či výjezdu vozidel.

"Továrna je opět přístupná kamionům a automobilům a bylo možné vrátit se k normálnímu provozu," oznámilo dnes Ferrero France po dohodě se zástupci zaměstnanců. "Podepsali jsme dohodu o ukončení konfliktu, vstoupila v platnost," řekl AFP delegát odborového svazu Force ouvrière (FO) Fabien Lacabanne.

Stávkující pracovníci požadovali navýšení platu o 4,5 procenta, lepší pracovní podmínky a jednorázový bonus 900 eur (23.000 Kč). Odboráři se s vedením dohodli mimo jiné na prémii 800 eur a minimálním zvyšování platů v závislosti na inflaci, informovala AFP.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Tálibán se přihlásil k útoku na rezidenci afgánského ministra obrany

Radikální hnutí Tálibán se ve středu přihlásilo k úternímu útoku na rezidenci afghánského ministra obrany v Kábulu. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid řekl, že v ministrově bydlišti se tou dobou konala důležitá schůzka.

Agentura Reuters uvedla, že ministrovi Besmilláhovi Chánu Muhammadímu se nic nestalo, ale útok, který si vyžádal osm lidských životů, je znamením toho, že Tálibán stupňuje ofenzivu. Útok se stal poblíž kábulské ostře střežené diplomatické čtvrti, které se násilí, jež s narůstající intenzitou zachvátilo jiné části země, v posledních týdnech vyhnulo.

Další nálož explodovala ve středu nedaleko objektu afghánské zpravodajské služby NDS v Kábulu. Zranění utrpěli dva civilisté a jeden příslušník bezpečnostních sil. K tomuto útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Aerolinky loni kvůli koronaviru přepravily o 60 procent méně cestujících než v roce 2020

Aerolinky přepravily v loňském roce na pravidelných linkách 1,8 miliardy cestujících, což bylo o 60,2 procenta méně než v předchozím roce. Vyplývá to ze statistické ročenky za rok 2020, kterou zveřejnilo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Tržby z přepravy cestujících se loni kvůli pandemii propadly o 69 procent na 189 miliard USD (čtyři biliony Kč). Čistá ztráta leteckých společností pak činila 126,4 miliardy USD. 

Poptávka po letecké dopravě v celém odvětví měřená v tržbách za osobokilometry meziročně klesla o 65,9 procenta. To byl nejvyšší propad od roku 1950, kdy se tento údaj začal sledovat. Poptávka po mezinárodních letech klesla o 75,6 procenta a na domácích trasách o 48,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy