Lesy ČR jsou druhou nejziskovější státní firmou, loni vydělaly téměř pět miliard

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 29. 3. 2017 11:39
Státnímu podniku loni klesl hrubý zisk o 23 procent na 4,98 miliardy Kč, i tak je po energetickém koncernu ČEZ druhou nejziskovější státní firmou v Česku. Pokles podnik přičetl vyšší těžbě kalamitního dřeva z kůrovcových, větrných a jiných kalamit, které se na trhu prodává za výrazně nižší ceny. Dalším důvodem byla změna stavu rezerv.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Hradec Králové - Státnímu podniku Lesy České republiky loni klesl hrubý zisk o 23 procent na 4,98 miliardy korun. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. Výsledky jsou neauditované. Novinářům je dnes oznámil generální ředitel podniku Daniel Szórád. 

Pokles podnik přičetl vyšší těžbě kalamitního dřeva z kůrovcových, větrných a jiných kalamit, které se na trhu prodává za výrazně nižší ceny. Dalším důvodem byla změna stavu rezerv.

Lesy ČR jsou druhou nejziskovější státní firmou v Česku, potvrdil pro Aktuálně.cz analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. První je energetický koncern ČEZ, kterému loni sice klesl čistý zisk téměř o třetinu, i tak ale dosáhl 14,6 miliard korun. Provozní zisk koncernu pak činil 58,1 miliardy korun.

Polovinu dřeva připravily kalamity

Za vlastní výrobky a služby loni Lesy ČR utržily celkem 10,9 miliardy korun, zatímco předloni to bylo 11,8 miliardy korun. Těžba dřeva vzrostla na 8,1 milionu metrů krychlových z předloňských 7,7 milionu metrů krychlových.

"Loňský rok byl z pohledu řízení lesnických činností ovlivněn nutnou těžbou stromů napadených kůrovcem. Z vytěžených 8,1 milionu metrů krychlových dřeva představovalo více než polovinu kalamitní dříví, které je prodejné za výrazně nižší cenu," uvedl Szórád. Přes snížení se zisk podle něj řadí k nejlepším v historii podniku.

Objem nahodilých těžeb loni vzrostl o 18 procent na 4,36 milionu metrů krychlových dřeva. Z toho objem kůrovcového dřeva byl 2,44 milionu metrů krychlových, což bylo meziročně dvakrát více. "Loni byl extrémní výskyt kůrovce, byl to následek suchého léta roku 2015," uvedl Szórád.

Miliardová ztráta na levném dřevě

Přes vyšší celkovou těžbu byl pokles cen dřeva tak významný, že podnik kvůli tomu v hospodářském výsledku meziročně přišel zhruba o miliardu korun. Průměrná cena zpeněžení metru krychlového dřeva loni klesla o 13 procent na 1243 korun.

Vliv na snížení hospodářského výsledku mělo loni i nižší rozpuštění rezerv. Za rok 2014 podnik do výsledku účetně přičítal z rozpouštěných rezerv přes dvě miliardy korun, za rok 2015 to bylo 731 milionů korun a za rok 2016 jen 147 milionů. Szórád také upozornil, že ve výsledku hospodaření se odrazilo i to, že podniku loni kvůli církevním restitucím klesla plocha lesů asi o desetinu.

Loni Lesy ČR odvedly do státního rozpočtu 5,6 miliardy korun. V roce 2014 to bylo 6,5 miliardy korun a v roce 2015 pak 8,3 miliardy korun.

Loni podnik také pokračoval v restitučním řízení s církvemi a náboženskými skupinami. "Vyřízeno je tak už více než 99 procent výzev. Do konce loňského roku jsme vydali 128 313 hektarů pozemků a 367 staveb," uvedl Szórád.

Loni podnik podle něj vykázal řadu úspor, zejména při nákupu externích služeb. Při nákupu informačních technologii podnik uspořil 32 milionů korun a na právních službách ušetřil šest milionů korun.

Naopak do sociálního programu sezonního zaměstnávání nezaměstnaných podnik vložil 27 milionů korun. Práci tak loni dostalo 290 lidí. Letos podnik v programu pokračuje, od března ve státní lesích sezonně pracuje 391 nových zaměstnanců. Dosud do sociálního programu LČR investovaly 58 milionů korun.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia

Italský cyklista Filippo Ganna vyhrál úvodní časovku Gira d'Italia a jako první se oblékl do růžového dresu. Jan Hirt do závodu vstoupil 135. místem.

před 57 minutami

Volejbalistky porazily v kvalifikaci i Slovinsko a jsou blízko k ME

České volejbalistky mají nakročeno k účasti na mistrovství Evropy. V lotyšském Daugavpilsu dnes porazily Slovinsko 3:1 po setech 21:25, 25:22, 25:19, 25:15 a po prvním turnaji vedou se třemi výhrami skupinu F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a stejným poměrem si poradily i s Bosnou a Hercegovinou.

Stvrdit postup na šampionát můžou příští týden od pátku do neděle na odvetném turnaji v Bosně. Na ME, na kterém bude na přelomu srpna a září v Srbsku, Bulharsku, Chorvatsku a Rumunsku hrát 24 týmů, postoupí dva celky.

Další zprávy