Foto: Sídlo jako jeden velký strom. Státní Lesy ČR chtějí jít příkladem

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Státní podnik Lesy ČR si v mezinárodní soutěži vybral, jak má vypadat jeho nové sídlo. Vznikne v Hradci Králové ve stejné lokalitě jako dosavadní sídlo postavené v 70. letech (na snímku).
Současné sídlo už není vyhovující a komfortní pro zaměstnance, říká generální ředitel Daniel Szórád. Budovy nemají dobré tepelně-izolační vlastnosti, nedostačují kapacitně a nevyhovují ani požadavkům pro technické zázemí IT. A rekonstrukce není z technických důvodů reálná.
V soutěži uspěli brněnští architekti Chybik+Kristof Architects & Urban Designers ve spolupráci s K4 architects & engineers a inženýrem Ivo Stolkem. Zleva Ondřej Chybík, Jan Stolek a Michal Krištof.
„Porota se jednohlasně shodla. Zaujalo řešení celého prostoru, tedy nejen budovy určené pro zaměstnance, ale také jejího okolí, což ocení především veřejnost. Brněnští architekti ukázali flexibilitu, schopnost naslouchat a schopnost spolupráce,“ vysvětluje Szórád.
Foto: Chybik + Kristof Architects & Urban Designers
Markéta Zemánková Markéta Zemánková
Aktualizováno 1. 2. 2017 20:25
Při pohledu shora tvoří budoucí sídlo Lesů ČR šest křídel, která připomínají kmen a pětici větví.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy