Stát nabídne podnikatelům poškozeným koronavirem bezúročné půjčky. Zneužití se nebojí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2020 13:50
O bezúročné půjčky kvůli potížím způsobeným novým typem koronaviru budou moci podnikatelé žádat pravděpodobně od začátku dubna. Vláda projedná návrh vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), aby na pomoc bylo vyčleněno zatím 600 milionů korun. Bezúročné půjčky mají pomoci i cestovním kancelářím, s jejichž zástupci budou ministři jednat v pondělí večer.
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš
Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a premiér Andrej Babiš | Foto: ČTK

Podle návrhu na zřízení speciálního programu COVID, který o víkendu zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB), budou podnikatelé mít možnost žádat o částku od půl milionu do 15 milionů korun.

Peníze by dostali ve formě bezúročného úvěru. "Splácet začnou až za rok a mohou si to rozložit do dalších dvou let," uvedl Havlíček.

Podnikatelé budou muset prokázat, že je situace kolem koronaviru přímo ovlivnila. "Například tím, že mají zaměstnance v karanténě, nebo se situace dotkla přímých obchodů vázané na země jako Čína, Itálie, Jižní Korea.

Že prokazatelným způsobem jejich partneři doplatili na současnou situaci a kvůli tomu našim firmám klekly obchody," řekl Havlíček. Program se týká i případů, kdy firmám uškodila opatření zaváděná českou vládou.

Pokud vláda návrh schválí, první žádosti by mohla ČMZRB přijímat od 1. dubna, dodal ministr. "Nebude to zdlouhavé, bude to standardní režim. ČMZRB má hodnoticí komise, týmy, které umí pracovat velice pružně," řekl. Na podobné situace je něj banka zvyklá například z doby povodní. "To byly větší sumy a dokázalo se to administrovat velmi rychle," uvedl.

Žádosti se podle něj budou vyhodnocovat pečlivě, aby nebyly zneužity. "Kdyby to ten dotyčný chtěl zfalšovat, tak od ČMZRB už nedostane ani korunu," řekl ministr. Dostupných 600 milionů považuje za solidní částku, teprve podle zájmu se bude vyhodnocovat případné navýšení. Podniky by měly podle programu dostávat nejvýše zhruba 90 procent újmy, kterou vyčíslí. Malé a střední podniky by z úvěru mohly financovat drobný majetek či zásoby, firmy starší tří let například i mzdy nebo pohledávky.

Organizátoři veřejných akcí přišli o zakázky za 700 milionů

Organizátoři společenských či veřejných akcí museli zrušit 70 až 90 procent zakázek. Česká eventová asociace, která sdružuje agentury zabývající pořádáním akcí, si na to postěžovala v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi.

"Situace je o to závažnější, že ohrožuje více než 85 000 pracovních míst a nutí firmy a živnostníky k okamžitým úsporným opatřením. Tento stav se bohužel každým dnem prohlubuje, zakázky se dále ruší, v lepším případě přesouvají na pozdější termíny," sdělila asociace v dopise.

Členové asociace ocenili to, že vláda nevytváří paniku a zbytečně veřejné akce nereguluje. Premiérovi navrhla společně komunikovat na úrovni chystaných opatření a vyhodnocovat dopady, uklidnit situaci v korporátním prostředí, kde se podle ní zbytečně zakazují interní akce s účastní nad 50 lidí, a dále nevytvářet regulace, pokud to nebude nezbytně nutné.

Firmy v oboru také chtějí společně připravit krizový plán na následující období a navrhují pro nejvíce zasažené členy a partnery odklad odvodů za zaměstnance, DPH a záloh na dani.

Večer se zástupci kabinetu sejdou kvůli bezúročným půjčkám se zástupci cestovních kanceláří. "Jedním z bodů jednání bude, jak se to bude prokazovat. Musí to skutečně mít vliv na jejich byznys. My jsme si vědomi toho, že naši občané očekávají, že jim zejména v těchto měsících budou vracet peníze bez stornopoplatků. Na druhou stranu kanceláře upozorňují, že hotely ty zdroje nevracejí," uvedla při příchodu na jednání vlády ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Stát podle ní musí ohlídat, aby cestovní kanceláře nedostaly peníze zpět dvakrát, jednou od hotelů, podruhé od státu. "Jde nám o překlenutí té doby, mají své zaměstnance, které musejí platit," uvedla.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy