Stát chce změnit systém investičních pobídek

ČTK ČTK
6. 6. 2014 11:37
Nově by se měly investiční pobídky vztahovat například na datová centra a call centra.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Stát chystá změnu systému investičních pobídek. Nově chce zavést speciální ekonomické zóny, na pobídky by měla dosáhnout například i datová centra a call centra. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) již poslalo novelu zákona o investičních pobídkách do připomínkového řízení.

Díky změně systému se má Česko udržet atraktivní pro zahraniční investory i po červencovém snížení výše veřejné podpory.

Reakce na Evropskou komisi

V červenci se změní systém investičních pobídek. Na základě rozhodnutí Evropské komise bude míra veřejné podpory ve všech regionech kromě Prahy snížena ze 40 na 25 procent. Česká republika tím bude znevýhodněna vůči některým okolním státům, které mohou nabízet podpory vyšší  - například Slovensko, Maďarsko, Bulharsko nebo Polsko.

"Pokud nebude systém investičních pobídek kompenzovat toto znevýhodnění, poklesne jeho účinnost v podpoře přílivu nových zahraničních investic, ale i v udržení investorů stávajících," uvádí ministerstvo průmyslu v předkládací zprávě k zákonu.

Novela zákona o investičních pobídkách by měla proto přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a zjednodušit celý systém pobídek tak, aby byl pro investory i nadále atraktivní.

Speciální ekonomické zóny

Novela tak zavádí například speciální ekonomické zóny, ve kterých by byla dostupná vyšší hmotná podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až 300 tisíc korun. Na pozemky a stavby v těchto zónách bude také možné uplatnit osvobození od daně z nemovitostí až po dobu deseti let.

Speciálních ekonomických zón by mělo být zhruba pět, jejich seznam musí schválit vláda. Mohlo by jít o zóny Ostrava-Mošnov, Most-Joseph, Holešov, Dukla-Havířov a Horní Tošanovice.

Investiční pobídky by také měly být nově poskytovány v případě datových center a u call center, která vytvoří více než 500 pracovních míst. O investiční pobídky by také mělo mít možnost žádat více subjektů, nový zákon totiž zmírňuje u technologických center a center strategických služeb požadavky pro kvalifikaci do systému investičních pobídek.

Novela také rozšiřuje počet regionů, v nichž bude poskytována hmotná podpora vytváření nových pracovních míst a podpora rekvalifikace nebo školení nových zaměstnanců. Zvyšuje se také dotace na pořízení dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku z pěti na 12,5 procenta nákladů.

Investice s náklady nad 100 milionů eur budou nově podléhat zvláštnímu povolovacímu režimu ze strany Evropské komise.

V rámci systému investičních pobídek byla loni přislíbena podpora ve výši 14,9 miliardy korun pro investice v souhrnné výši 40 miliard korun, které mají přinést vytvoření zhruba 10 000 nových pracovních míst.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Utah v NBA přehrál Oklahoma City, které nepomohlo ani 42 bodů Dorta

Basketbalisté Utahu si upevnili pozici lídra NBA, když zdolali 106:96 Oklahoma City a připsali si sedmou výhru z posledních deseti utkání. Chorvat Bojan Bogdanovič přispěl k vítězství 23 body a Donovan Mitchell 22 body. Thunder nestačilo 42 bodů Luguentze Dorta, který zaznamenal nejlepší střelecký výkon v kariéře i díky sedmi trojkám. Los Angeles Clippers pomohl k výhře 126:115 v Indianě 36 body Paul George.

Výsledky NBA:

Charlotte - LA Lakers 93:101, Indiana - LA Clippers 115:126, Phoenix - Miami 106:86, Portland - Boston 115:116, Toronto - Atlanta 103:108, Utah - Oklahoma City 106:96.

Další zprávy