Slovenský úřad podezírá bankovní asociaci z kartelu

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 5. 2014 17:12
Slovenský antimonopolní úřad začal vyšetřovat Slovenskou bankovní asociaci za to, že prý umožnila bankám navzájem komunikovat o připravovaných produktech a stanovení poplatků.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Bratislava - Slovenský antimonopolní úřad (PMÚ) začal vyšetřovat Slovenskou bankovní asociaci za to, že prý umožnila komerčním bankám navzájem komunikovat o připravovaných produktech a stanovení poplatků za bankovní služby. PMÚ dnes sdělil, že tímto způsobem mohla vzniknout kartelová dohoda. Název prověřovaného subjektu úřad nezveřejnil.

Bankovní asociace v reakci uvedla, že právě toto sdružení peněžních ústavů čelí vyšetřování PMÚ. Současně odmítla nařčení z nekalého jednání.

PMÚ už loni na podzim provedl razii v několika finančních ústavech a také ve Slovenské bankovní asociaci, která sdružuje komerční banky. Ředitel odboru kartelů PMÚ Peter Demčák dnes novinářům řekl, že ve finančních institucích úřad zopakoval razii i letos v dubnu. Šlo o inspekci v největších bankovních domech.

Následně PMÚ zahájil vůči jednomu subjektu správní řízení, jehož výsledkem může být uložení vysoké pokuty. "Jde o společnou strategii při vytváření bankovních produktů," řekl Demčák o vyšetřování. Konkurence prověřované instituce měla podle něj přístup k informacím o připravovaných produktech a poplatcích.

Jen jsme sbírali informace

Bankovní asociace v prohlášení odmítla, že by porušila zákon o ochraně hospodářské soutěže. Tvrdila, že od komerčních bank pouze sbírala informace, které si vyžádalo ministerstvo financí. "V žádném případě ale nebyl členským bankám umožněn přístup k takto získaným informacím. S členskými bankami se rovněž nejednalo o postupu v souvislosti s připravovanými opatřeními," uvedl výkonný ředitel asociace Ladislav Unčovský.

PMÚ se v tomto případu zaměřil na vyšetřování takzvaného základního bankovního produktu, tedy běžného účtu, který banky musejí poskytovat ze zákona, a na poplatek za vklad na vlastní bankovní účet.

Podle PMÚ není vyloučeno, že vyšetřování rozšíří i na další instituce, ve kterých byla provedena razie. "Šetření vůči ostatním subjektům nebylo ukončeno," dodal Demčák.

Slovenské banky dlouhodobě čelí tlakům politiků v souvislosti s poplatky za služby. Parlament loni zákonem zakázal komerčním bankám, stavebním spořitelnám a firmám poskytujícím spotřebitelské úvěry vybírat poplatek za vedení úvěrového účtu. Kromě toho stát zatížil peněžní ústavy zvláštní daní, která je jednou z nejvyšších v EU.

Pokuta i pro ČSOB

Slovenský antimonopolní úřad už v roce 2009 potrestal tři velké slovenské banky pokutou za kartelovou dohodu proti českému obchodníkovi s devizami Akcenta CZ. Sankci pro dvě z této trojice bank loni potvrdil slovenský Nejvyšší soud.

Řízení vůči třetí bance, peněžnímu ústavu Československá obchodná banka (ČSOB), začalo znovu. Jeho výsledkem loni bylo uložení sankce 3,18 milionu eur (zhruba 87 milionů korun). Banka se vůči tomuto rozhodnutí odvolala. PMÚ dnes ale sdělil, že potvrdil svůj dřívější verdikt vůči ČSOB. ČSOB patří do skupiny belgické KBC Bank.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy